Polskie Radio
Section05

historia hp

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć pogrzeby NAUKA Edgar Allan Poe Fryderyk Chopin Wszystkich Świętych

Jan Matejko i Stańczyk. Co mistrz chciał przekazać w swoim programowym dziele?

Obraz przedstawiający słynącego z politycznej przenikliwości błazna króla Zygmunta Starego z zafrasowaną miną, będący jednocześnie autoportretem samego malarza, uczynił z Matejki rozpoznawalnego artystę. Był przy tym wzorcowym przykładem kursu, jaki obrała kariera mistrza malarstwa historycznego. Jego cechami charakterystycznymi stały się operowanie symbolem i - niekiedy gorzka - refleksja nad punktami zwrotnymi w dziejach Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stańczyk

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 131 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 38 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Andrzej Markowski Wratislavia Cantans Warszawska Jesień muzyka filmowa dyrygent kompozytor

"Londyńczycy" i komuniści. Polski ruch oporu we Francji podczas II wojny światowej

- Był lęk, ale razem z nim była radość, że możemy walczyć. Dzięki temu wydawało mi się, że jestem coś warta. Za granicę musiałam jechać za chlebem, a przecież o to walczyłam, to było dla mnie najważniejsze, żeby móc wrócić i mieć ten chleb u siebie. W mojej ojczyźnie - wspominała Maria Niemczycka, członkini komunistycznego ruchu oporu we Francji, w 1975 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Francja II wojna światowa