Polskie Radio
Section05

historia Polski

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

"Musimy egzekwować umowy międzynarodowe". Prof. Filip Musiał o polskich miejscach pamięci

- W Pierwszej kolejności musimy egzekwować umowy międzynarodowe, które obligują stronę rosyjską do należytego dbania o tego typu miejsca pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał, historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie. Gościem audycji był także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  pamięć HISTORIA żołnierze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Rosja

Polskie dwory inne niż wszystkie

- W Rzeczypospolitej budowano inaczej niż w Europie (zachodniej - przyp. red.), gdzie stawiano na pałace raczej wysokie a wąskie, bo one musiały zajmować niezbyt rozległe obszary, często były budowane w miastach. Natomiast nasze podmiejskie czy wiejskie rezydencje były szerokie, rozległe, z rozmachem - mówiła w Dwójce prof. Aleksandra Jakóbczyk-Gola.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek Maria Czok Rzeczpospolita KULTURA

Mija 89 lat od pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala"

89 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy. Do 1939 roku w każdy niedzielny wieczór słuchało jej sześć milionów ludzi. W okresie międzywojennym powstało sto osiemdziesiąt siedem wydań audycji i blisko dwieście występów estradowych.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Polskie Radio

Reparacje wojenne od Niemiec. Jarosław Kaczyński podał datę publikacji raportu

- Jeśli dobrze pójdzie pierwsza część raportu o polskich stratach podczas II wojny światowej zostanie ogłoszona 1 września - zapowiedział w Płocku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak wskazał, dalsze części raportu powinny być gotowe "w ciągu miesięcy". Ocenił też, że jest dobry moment na złożenie oficjalnej noty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Płock reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

PR24 Reparacje wojenne. Prof. Musiał: Niemcy robią wszystko, by udowodnić, że Polska zrzekła się odszkodowań

- Niemcy robią wszystko, aby udowodnić, że Polska rzekomo zrzekła się reperacji wojennych. To nie jest prawdą, ponieważ nie było podpisanego żadnego aktu prawnego mówiącego o tym - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA reparacje wojenne Niemcy społeczeństwo

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania Norwegia KULTURA król zamek FILM

"Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata - Jana Zamoyskiego - były szklane negatywy i błony cięte, znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik Zamość Zamojszczyzna fotografia UNESCO miasto album historia Europy

Raport o polskich stratach wojennych. Mularczyk: zbliżamy się do końca prac

- W sytuacji, gdy będzie już opublikowany raport, będzie podany zakres strat i potencjalnych roszczeń, wówczas może być on podstawą do działań o charakterze politycznym, dyplomatycznym, prawnym, ale to jest decyzja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk skomentował kwestie związane z raportem dotyczącym reparacji wojennych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Mularczyk Stanisław Janecki POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA Niemcy

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja I wojna światowa Marna