Polskie Radio
Section05

historia Polski

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki

W zespole zamkowo-parkowym w Łańcucie można zobaczyć unikatową kolekcję pojazdów konnych i zwiedzić storczykarnię. To tutaj od ponad 40 lat odbywają się festiwale muzyczne, zapoczątkowane przez Bogusława Kaczyńskiego. I to tutaj kręcono niektóre sceny filmu "Trędowata" Jerzego Hoffmana. Niedawno otwarto tu także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rzeszowszczyzna zabytki Jan Potocki

Antoni Ferdynand Ossendowski. Podróżnik budzący kontrowersje

Antoni Ferdynand Ossendowski - pisarz, poliglota, naukowiec, szpieg, jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych postaci początku XX wieku. Wędrował po tajdze, pustyni, przez łańcuchy górskie między innymi w Chinach, Japonii i Indiach. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska podróże szpieg poliglota Chiny Japonia Indie Łazienki Królewskie Wilanów Katarzyna Jankowska – PODCAST Kornel Makuszyński II wojna światowa

80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm getto warszawskie Żydzi Senat Holokaust Niemcy

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

"Do tej pory widzieli tylko jedną stronę medalu". Sellin o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście Wołynia

- Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. Jednak teraz odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina ŚWIAT Europa

Nowy ambasador Niemiec pisze o "bezmierze zła wyrządzonego w Warszawie". "Przestroga dla przyszłych pokoleń"

"Bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie przez Niemców powinien być przestrogą dla przyszłych pokoleń. Dziękuję dyrekcji Muzeum za poświęcony mi czas oraz za wolę wspólnego spojrzenia w przyszłość" - napisał nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie POLSKA Niemcy Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Grunwald 1410. Krzysztof Jabłonka: bez Litwinów przegralibyśmy tę bitwę

- Kulminacyjnym punktem bitwy, odnotowanym szczególnie w źródłach ruskich, ale i krzyżackich, był powrót Litwinów na pole bitwy. Rozległ się okrzyk: "Litwa wraca" i zobaczono hufce na czele z księciem Witoldem, które spadły z północy na Krzyżaków - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Piotr Wąż bitwa pod grunwaldem Grunwald Krzyżacy Litwa