Polskie Radio
Section05

historia Polski

P. Grzelczak: z Czerwca '56 wyszły ruchy antykomunistyczne

- Władze były rozsierdzone tym, co się wydarzyło w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, to był pierwszy wielki zryw antykomunistyczny, który dodatkowo rozgrywał się na oczach świata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Grzelczak, historyk z Biura Badań Historycznych. - Te protesty doprowadziły do dalszych antykomunistycznych przełomów - dodał Maciej Rosalak, historyk. 28 czerwca przypada 63. rocznica tamtych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań 1956 Czerwiec 1956 Poznań PRL służba bezpieczeństwa wojsko Antoni Trzmiel

M. Formela: spór o Westerplatte uwłacza godności żołnierzy

- Spór o własność Westerplatte uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli w tym miejscu. Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - mówił w "Debacie Jedynki" Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej". W studiu radiowej Jedynki zasiedli też Adam Borowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, oraz Andrzej Potocki, publicysta "W sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Westerplatte Gdańsk II wojna światowa Michał Rachoń

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia PRL HISTORIA Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ZSRR okupacja sowiecka dyplomacja Władysław Anders stalinizm Dorota Truszczak Anglia

T. Chmielecki: historia przyznała Lechowi Kaczyńskiemu rację

- Bardzo dobrze się stało, że Lech Kaczyński został pochowany na Wawelu, obok królów i marszałka Józefa Piłsudskiego. Był jednym z najważniejszych przywódców Polski, przykładem patrioty, dla którego Polska była na pierwszym miejscu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmielecki, politolog, współautor biografii "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń polityka Lech Kaczyński