Polskie Radio
Section05
Jan Śpiewak

Jan Śpiewak o rozwoju miast: chaos i brak koncepcji. Dba się o inwestorów i deweloperów, nie o ludzi

- Miasta rozwijają się w sposób chaotyczny, spełniają przede wszystkim potrzeby dużych inwestorów, deweloperów, nie myśli się w nich o człowieku, który jest tu na ostatnim miejscu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Śpiewak, socjolog i aktywista miejski. - Samorząd umył ręce, niech deweloperzy robią co chcą. (...) Koszty rozwoju są uspołeczniane, a zyski są prywatyzowane - dodał. Gośćmi audycji "Gdzie jest Pan Cogito" byli także Michał Domińczak (architekt i urbanista) i Tobiasz Bocheński (wojewoda mazowiecki).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo deweloper mieszkania budownictwo miasto Polskie Radio Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jan Śpiewak Tobiasz Bocheński

"Tusk może obiecać wiele, ale nie wywiązuje się z tego". Śpiewak tłumaczy niechęć Razem do współpracy z PO

- Obietnice składane przez Tuska w 2007 i 2011 roku dalej są niezrealizowane i nie będą realizowane. Nie dziwię się, że Razem miało umiarkowaną cierpliwość - powiedział w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak komentując koalicyjne uzgodnienia między Lewicą, Trzecią Drogą i PO, mimo braku zgody partii Razem na wejście do rządu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak opozycja Platforma Obywatelska rząd Lewica Razem

PR24 Z aresztu do europarlamentu? Śpiewak: środowisko Tuska powinno wywierać naciski, by Karpiński nie brał mandatu

- Środowisko Donalda Tuska powinno wywierać naciski na pana Karpińskiego, żeby jednak nie obejmował tego mandatu. Jeśli będzie miał immunitet, to sprawa afery śmieciowej w stolicy zostanie utopiona. Byłaby to sytuacja raczej z krajów Trzeciego Świata - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog i aktywista Jan Śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Śpiewak Warszawa Europarlament Włodzimierz Karpiński

Kosztowny remont w Warszawie. "Plac betonu", a na nim drzewa sprowadzone z Niemiec za... 14 tys. zł za sztukę

- Zależało nam na tym, by zieleń na placu Trzech Krzyży była imponująca - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, nawiązując do nasadzeń 24 drzew - lip i głogów sprowadzonych specjalnie z Niemiec - na dopiero co wyremontowanym (i już budzącym ironiczne komentarze, o czym za chwilę) placu w sercu stolicy. Drzewa rzeczywiście mogą robić wrażenie - zwłaszcza na osobach wrażliwych na przyrodę - niemniej najbardziej imponujący wydaje się koszt tego przedsięwzięcia. Cena zakupu i trzyletniej pielęgnacji jednego drzewa to bagatela ok. 14 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mazowsze regiony inwestycje infrastruktura remont Jan Śpiewak Rafał Trzaskowski drzewa drzewo mazowieckie

Dług publiczny stopniał za rządów PiS. Śpiewak: jest niższy niż w czasach Tuska

"Dług publiczny po ośmiu latach gigantycznego socjalu dla firm, transferów dla rodzin i wsparcia dla emerytów - niższy niż za rządów Tuska, gdy szalało bezrobocie i umowy za 4 zł/h" - napisał w serwisie X aktywista Jan Śpiewak. O sytuacji finansów publicznych mówił także rzecznik rządu Piotr Müller, podkreślając, że są w lepszym stanie niż w 2015 roku, gdy PO kończyła rządzić Polską. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak Donald Tusk polityka dług publiczny Rząd RP PiS

"Hipokryzja bogatych elit". Przetakiewicz poleciała helikopterem na panel o... ekologii. W sieci zawrzało

Joanna Przetakiewicz pochwaliła się w mediach społecznościowych udziałem w panelu na temat ekologicznej mody. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na miejsce dotarła... helikopterem. Hipokryzję wytknął jej Jan Śpiewak, który dosadnie podsumował świat "elit". "Czy może być lepszy przykład, jak bogaci traktują klimat i nas - opinię publiczną?" - pytał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia Jan Śpiewak celebryci

PR24 Jan Śpiewak o programie "Przyjazne osiedle": dobry i słuszny kierunek

- Brak wind wiele osób starszych, choć nie tylko, bo też osoby niepełnosprawne, wyklucza z życia społecznego. Mówimy często o tzw. więźniach czwartego piętra. Takie inwestycje w modernizację tego typu budynków są jak najbardziej wskazane - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, działacz społeczny i aktywista miejski. Gość audycji chwalił także propozycje dotyczące termomodernizacji i dofinansowań instalacji fotowoltaicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budownictwo Jan Śpiewak Polskie Radio 24 Grzegorz Frątczak mieszkania PRL

PR24 Palikot i Wojewódzki skazani za reklamowanie alkoholu. Śpiewak: to dobry prognostyk na przyszłość

- Pijemy o 40 proc. więcej niż w roku 2002. To jest oczywiście złożony proces, dlaczego się tak dzieje, ale między innymi mnogość reklamy, to, że ona jest wszędzie, że większość tych materiałów łamie przepisy ustawy (...) - to ma na to ogromny wpływ - mówił w Polskim Radiu 24 społecznik i publicysta Jan Śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Śpiewak POLSKA media społeczeństwo alkohol

Janusz P. i Jakub W. staną przed sądem za reklamę alkoholu. Śpiewak: są recydywistami

- Reklama alkoholi w Polsce jest właściwie nielegalna. Legalna jest tylko reklama piwa, ale pod bardzo ścisłymi warunkami, które niestety w większości na co dzień są łamane - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog i aktywista Jan Śpiewak, nawiązując do oskarżeń wobec celebryty i byłego polityka. Jak mówił, chce, by mężczyźni zapłacili po pół miliona złotych grzywny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Śpiewak Janusz Palikot Kuba Wojewódzki alkohol społeczeństwo

Influencerka i aktor z zarzutami za reklamę alkoholu. Śpiewak: prokuratura wreszcie zajęła się tymi przestępstwami

– To jest wielki sukces strony obywatelskiej, która wysyłała zawiadomienia do prokuratury, pisała do ministra sprawiedliwości, zgłaszała reklamy, wysyła wiadomości do UOKiK, do organizacji, które zajmują się przeciwdziałaniem alkoholizmowi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Śpiewak, działacz społeczny i samorządowy, o fali pozwów dot. reklamowania alkoholu w sieci.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA alkohol Jan Śpiewak reklama społeczeństwo

tylko u nas Zagęszczanie zabudowy Muranowa. Śpiewak: gwałt na przestrzeni, zieleni i historii miasta, "rozwój azjatycki"

Sprawa zabudowy podwórka na warszawskim Muranowie wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców. Ich protesty spaliły jednak na panewce. Do tej sytuacji odniósł się w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Jan Śpiewak, działacz społeczny, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. - To nieprawdopodobny skandal - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jan Śpiewak deweloper budownictwo społeczeństwo mazowieckie Mazowsze POLSKA regiony

Afera śmieciowa w Warszawie. Jan Śpiewak: rynek był ustawiony

- Z tego, co wiemy - z przekazu prokuratury i mediów - wynika, że rynek śmieciowy w Warszawie był ustawiony. Najciekawsze jest to, że prokuratura wystosowała wobec kilku urzędników, kilku biznesmenów zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. To bardzo mocny zarzut - podkreślił w Polskim Radiu 24 działacz miejski Jan Śpiewak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Śpiewak Warszawa gospodarka odpadami Włodzimierz Karpiński

PR24 12 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej. Jan Śpiewak: tę sprawę celowo tuszowano

- Tydzień zajęło policjantom z komendy mokotowskiej ustalenie faktu, że spalona w Lesie Kabackim kobieta to Jolanta Brzeska, mimo że w tej samej komendzie zgłoszono jej zaginięcie. Dwa tygodnie minęły, zanim doszło do przeszukania mieszkania, cztery miesiące, zanim odrzucono wersję o samobójstwie - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak. Podkreślił, że to nie były błędy. - To było tuszowanie sprawy - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Śpiewak Jolanta Brzeska reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa regiony POLSKA społeczeństwo