Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Konrad Swinarski Zobacz także biografia KULTURA historia Polski

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kościół katolicki chrześcijaństwo islam buddyzm

Danuta Błażejczyk uhonorowana Złotą Glorią Artis. "Jestem szczęśliwa i dumna".

Danuta Błażejczyk to jazzująca dama polskiej piosenki, koncertująca z Marylą Rodowicz i Budką Suflera. Pomaga muzycznej młodzieży i propaguje twórczość Danuty Rinn, a w listopadzie ubiegłego roku została uhonorowana Złotą Glorią Artis. - Ważne, że ludzie dostrzegają działania, których my nie robimy dla wyróżnień - zaznacza artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Danuta Błażejczyk Zbigniew Krajewski Zobacz także MUZYKA

Jubileusz Czerwonych Gitar. Dlaczego zespół nie zrobił międzynarodowej kariery?

"Czerwone Gitary" to jedna z najważniejszych grup w historii polskiej muzyki. Zespół powstał 3 stycznia 1965, a z okazji jubileuszu gościem Marii Szabłowskiej i Marcina Kusego był Jerzy Skrzypczyk, perkusista, współzałożyciel i od wielu lat lider tego legendarnego nadal koncertującego zespołu. - Nasza olbrzymia popularność w Polsce, w sposób znakomity rekompensuje braki zagranicznych sukcesów - zaznacza artysta. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Maria Szabłowska Marcin Kusy Jerzy Skrzypczyk Czerwone Gitary MUZYKA

Złote Globy 2025. Które filmy i seriale zostały docenione?

Tegoroczne Złote Globy przyznane! Wśród filmów najwięcej statuetek zdobyła "Emilia Pérez" (4), zaś wśród seriali tryumfował "Szōgun" (4). - Tego typu nagrody mają przede wszystkim sens promocyjny. Publiczność wybiera filmy, które zostały nagrodzone czy o których jest głośno poprzez same nominacje - uważa Martyna Podolska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Martyna Podolska Złote Globy KULTURA filmy kino

Małgorzata Rożniatowska: od dziecka marzyłam o teatrze i aktorstwie

Małgorzata Rożniatowska świętowała niedawno 50-lecie pracy artystycznej, ale nie w głowie jej zwalnianie tempa. Gra w serialach, filmach i w teatrze. Od kilku lat kreuje charakterystyczną, uwielbianą przez widzów, postać Kisielowej w serialu "M jak Miłość". - Artystyczne dusze w rodzinie były. Ten artyzm się rozwijał i ja się zdecydowałam na aktorstwo - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Rożniatowska Zobacz także KULTURA aktorstwo

Jak w dwudziestoleciu międzywojennym świętowano Nowy Rok i karnawał?

Przy radiu, gramofonie i orkiestrze. W domu, w szynkach, restauracjach i na balach. Przy monopolce i wymyślnych drinkach, za parę lub kilkadziesiąt złotych. Sylwestra, Nowy Rok i karnawał świętowano rozmaicie. Dochodziło wówczas również do scen gorszących. - Kobiety potrafiły wyrwać broń panom, którzy się nią bawili i urządzić sobie rodeo po Warszawie strzelając na wiwat - słyszymy w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne Nowy Rok sylwester karnawał Zobacz także

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast. Jak zaczęła się ta tradycja?

Orszaki Trzech Króli 2025 odbyły się 6 stycznia w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!". - W Kościele zawsze było to ważne święto. Pokazywało otwartość Chrystusa na pogan, na ludzi szukających prawdy drogą rozumową - przekonuje pomysłodawca Orszaku, Piotr Giertych. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Orszak Trzech Króli Trzech Króli Patryk Michalski Kościół katolicki tradycja

Szopki, pochód Lajkonika i Pałac "Krzysztofory". "Jedyne takie miejsce" z Krakowa

- Wawel, Barbakan, obwarzanki, Rynek, gołębie, ale też Szewczyk Dratewka albo dzwon Zygmunt. Ile takich rzeczy związanych jest z tym miejscem, które próbował namalować Matejko albo opisać Wyspiański - tak Roman Czejarek rozpoczął swoją wyprawę do Krakowa. Wyprawę, która pełna była ciekawostek, wzruszeń i zachwytów. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Kraków szopki krakowskie Zobacz także KULTURA tradycja

60 lat Czerwonych Gitar. Jerzy Skrzypczyk: nazwa zespołu wywołuje uśmiech słuchaczy

"Czerwone Gitary" to jeden z najważniejszych zespołów polskiego big bitu. Formacja powstała 3 stycznia 1965, a założyli go byli członkowie grupy "Pięciolinie": Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski oraz Jerzy Skrzypczyk. - Tego co do dnia dzisiejszego dzieje się na naszych koncertach, pewnie niejeden zespół by pozazdrościł - przekonuje Skrzypczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Czerwone Gitary Jerzy Skrzypczyk Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa Zobacz także MUZYKA

Łódź na prestiżowej liście portalu "The Independent". Co warto zobaczyć w mieście?

Brytyjski portal "The Independent" opublikował listę najlepszych miast nadających się do odwiedzenia na krótką wycieczkę. Łódź zajęła w nim piąte miejsce, wyprzedzając m.in. Paryż i Kopenhagę. - Łódź pracowała na tę markę bardzo długo. Miasto było cały czas gdzieś w zapomnieniu, jeśli chodzi o atrakcję turystyczną - zwraca uwagę ekspert rynku turystycznego, dr Adam Karpiński. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Łódź turystyka Zobacz także

Obowiązek montażu czujników dymu i czadu. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo

Pod koniec ubiegłego roku w życie weszły przepisy wprowadzające obowiązek montażu czujek dymu i czujek czadu w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. - Chodzi o to, żeby czujki znalazły się powszechnie w naszych domach. I od 23 grudnia taki obowiązek jest w tych domach nowo wybudowanych - zaznacza brygadier Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Karol Kierzkowski Zobacz także straż pożarna bezpieczeństwo

"Podwójna jednorodność". Artystyczna sylwetka Władysława Strzemińskiego w Kordegardzie

Władysław Strzemiński urodził się w roku 1893 w Mińsku. Podczas I wojny światowej jako saper stracił nogę i rękę. Nie przeszkodziło mu to jednak w działalności artystycznej. Był malarzem, pionierem konstruktywistycznej awangardy. Zmarł w skrajnej biedzie, w roku 1952. Dorobek artysty prezentowany jest w ramach wystawy "Podwójna jednorodność" w warszawskiej Kordegardzie. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Magda Mikołajczuk Władysław Strzemiński Kordegarda SZTUKA