Polskie Radio
Section05
konstytucja 3 maja

Narodowe Święto Trzeciego Maja. Centralne uroczystości w południe na Placu Zamkowym

Narodowe Święto Trzeciego Maja jest - obok Narodowego Święta Niepodległości - największą polską uroczystością państwową. Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się już z samego rana. Obejmą wręczenie nominacji generalskich, mszę za ojczyznę, przyznanie odznaczeń państwowych oraz centralne uroczystości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda prezydent 3 Maja konstytucja 3 maja Zamek Królewski

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności

230. rocznica bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia Virtuti Militari. Przyznano pośmiertne odznaczenia

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia przypada także rocznica ustanowienia najwyższego w Polsce, a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego - Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski regiony mazowieckie Warszawa Powstanie Warszawskie konstytucja 3 maja

Rocznica bitwy pod Zieleńcami. Uroczystości w Warszawie

Dziś odbędą się uroczystości z okazji 230. rocznicy bitwy pod Zieleńcami w obronie Konstytucji 3 Maja, do której doszło 18 czerwca 1792 roku. Dla uczczenia zwycięstwa nad wojskami Imperium Rosyjskiego, cztery dni później, 22 czerwca, król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Wojenny Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojenne, nadawane za wybitne zasługi na polu bitwy. Jest najstarszym orderem wojskowym przyznawanym na świecie do chwili obecnej. Jego dewiza brzmi - Honor i Ojczyzna. Do tej pory nadano go ponad 26 tysiącom osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja HISTORIA

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski Katarzyna Kobylecka konstytucja 3 maja NAUKA