Polskie Radio
Section05
konstytucja 3 maja

Serwis Polskiego Radia o Konstytucji 3 maja

- Osoba, która nie jest pasjonatem historii, może przejść ten serwis dość prosto, po prostu przewijając jego osiem rozdziałów, ale jeśli ktoś jest zainteresowany którymś z aspektów, to w każdym miejscu może zgłębić serwis i poznawać go szerzej - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia, o nowym serwisie specjalnym poświęconym Konstytucji 3 maja. - Naszym założeniem było, by móc odbierać serwis na wielu poziomach - podkreślił. Serwis przygotował zespół PolskieRadio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kossowski konstytucja 3 maja historia Polski Wiesław Molak nowe technologie W POLSKIM RADIU POLSKA internet

"Nie weszła ona w życie". Prof. Andrzej Chwalba o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- Zmiany, które dokonały się w latach 1788–1790, były znakomite. Zreformowano funkcjonowanie aparatu państwa, opodatkowano szlachtę i duchowieństwo, odsunięto szlachecką gołotę od wpływów politycznych i przyznano prawa miastom królewskim oraz mieszczaństwu. Tę piękną pracę wykonali posłowie i senatorowie – mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA konstytucja konstytucja 3 maja 3 Maja

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaplanowano szereg uroczystości

W Warszawie z udziałem prezydentów pięciu państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach będą uczestniczyć prezydenci Litwy - Gitanas Nausėda, Łotwy - Egils Levits, Estonii - Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy - Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski pamięć społeczeństwo Warszawa prezydent Andrzej Duda Litwa Łotwa Estonia Ukraina POLSKA

Konstytucja 3 maja w ujęciu literackim

3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. – Mówiąc o dokumencie, trudno pominąć kontekst historyczny, który towarzyszył jego powstaniu. Czy tekst konstytucji może zostać uznany za tekst literacki? Jeśli tak, to za jaki? Spójrzmy głębiej na znaczenie słów Konstytucji 3 maja oraz na to, co starano się  za ich pośrednictwem przekazać – zaprosiła na specjalne wydanie audycji "Trójka literacka" Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA konstytucja 3 maja Magdalena Złotnicka

Mateusz Morawiecki w "Politique internationale": Nord Stream 2 sprawdzianem dla solidarności Europy

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we francuskim kwartalniku "Politique internationale" o demokratyzację Białorusi i Rosji, zaprzestanie projektu NS2 i utrzymanie chrześcijańskich wartości. Szef rządu RP wypowiedział się też w kwestii mediów podkreślając, że "wolność słowa jest solą demokracji, dlatego należy jej bronić".
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja 3 Maja konstytucja 3 maja Białoruś Nord Stream 2 Unia Europejska Mateusz Morawiecki