Polskie Radio
Section05
kości

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Paryż pogrzeby kości HISTORIA historia Europy średniowiecze oświecenie

Niezwykłe znalezisko: kości dinozaurów sprzed blisko 220 mln lat odkryto w centralnej Polsce!

Naukowcy i studenci z UW i PAN wykopali w okolicach Końskich w środkowej Polsce, blisko 700 kości dinozaurów i innych zwierząt żyjących w okresie późnego triasu, czyli ok. 220 milionów lat temu. Badania prowadzono od prawie 10 lat w tajemnicy, aby zapobiec splądrowaniu terenu wykopalisk przez złodziei.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA archeologia prehistoria dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka kości

Wrocławscy archeolodzy zrekonstruowali twarze ludzi sprzed ponad 400 lat

Zespół antropologów i archeologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z plastykami z Akademii Sztuk Pięknych, wykonał rekonstrukcję wyglądu mieszkańców Górnych Łużyc sprzed ponad czterystu lat. Prace miały miejsce w oparciu analizę czaszek znalezionych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka archeologia Wrocław NAUKA kości przyroda Witold Lazar

W Herkulanum odkryto kości ofiary Wezuwiusza. Jej ciało "wyparowało" podczas ucieczki

Na początku grudnia archeolodzy badający okolicę starożytnego miasta Herkulanum, zniszczonego w 79 roku przez erupcję wulkanu, ogłosili odkrycie szczątków człowieka zmarłego w tej starożytnej katastrofie. Szkielet jest pierwszą od 14 lat odnalezioną ofiarą Wezuwiusza.
Zobacz więcej na temat:  wulkan wybuch starożytność katastrofa ekologiczna śmierć historia Europy HISTORIA archeologia kości