Polskie Radio
Section05
Krzysztof Kolumb

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś odkrywcy Krzysztof Kolumb edukacja radio dla dzieci odkrycia i ciekawostki

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Słodko-gorzka historia

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Lubimy ją jeść i pić, poprawia nam nastrój, a do tego, ze względu na dużą zawartość magnezu, dodaje nam zdrowia. Jaka jest historia czekolady i po czym możemy poznać, że wszyscy ci, dzięki którym możemy ją smakować, zostali uczciwie wynagrodzeni?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan czekolada słodycze desery deser czekoladowy jedzenie Ameryka Południowa handel Majowie Aztekowie Krzysztof Kolumb

Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?

W 1957 r., w dość niejasnych okolicznościach, odnaleziona została XV-wieczna mapa przedstawiająca znany ówcześnie świat, także Grenlandię i Winlandię - tj. część Ameryki Pn., która obecnie utożsamiana jest z Nową Fundlandią. Od momentu odkrycia toczyły się spory o autentyczność tego kartograficznego dokumentu. Byłby to bowiem niepodważalny dowód na dotarcie Wikingów do Ameryki na długo przed Kolumbem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kolumb Katarzyna Kobylecka Wikingowie mapy

Podwójne oblicze odkrycia Ameryki przez Kolumba

Dzień Kolumba, obchodzony 12 października, to święto na cześć przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki w 1492 roku. – To było odkrycie dla Kolumba i jego kolegów, natomiast dla tych, którzy zostali odkryci to było przybycie dziwnych obcych – mówił w  Polskim Radiu 24 filozof kultury i cywilizacji prof. Stanisław Obirek z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka geografia HISTORIA Krzysztof Kolumb