Polskie Radio
Section05
Krzysztof Zanussi

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 79. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino reżyser operator Sławomir Idziak Krzysztof Kieślowski Andrzej Wajda Jerzy Kawalerowicz Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi o przyjaźni z Wojciechem Kilarem: zdarzały się sceny zazdrości

- Sprzeczności stanowiły znak rozpoznawczy wszelkiego jego działania - tak o Wojciechu Kilarze w audycji "Dwie do setki" mówiła jego biografka Joanna Wnuk-Nazarowa. A przyjaciel kompozytora Krzysztof Zanussi stwierdził: - Zdarzały się sceny zazdrości, zupełnie otwarte. Ale to, że nasza przyjaźń przetrwała tak bezecne twierdzenia, to dowód na to, żeśmy się naprawdę lubili bardzo głęboko.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Jakub Jamrozek Jakub Kukla Joanna Wnuk-Nazarowa Marek Moś Krzysztof Zanussi kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa Dwójka

Krzysztof Zanussi w Trójce: w polskim teatrze zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało

Krzysztof Zanussi jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Ma na swoim koncie również spektakle teatralne, reżyserowane głównie za granicą. Podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krzysztof Zanussi Trójka KULTURA TEATR

Krzysztof Zanussi: kino poważne ma swoją publiczność

Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała". W Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Krzysztof Zanussi Martyna Podolska KULTURA film polski EnergaCAMERIMAGE

O sprawach ostatecznych w polskim kinie. Zanussi: "jesteśmy zdani na niepewność"

Dwie polskie premiery tygodnia zasługują na szczególną uwagę. Łączy je temat spraw ostatecznych: śmierci i ciężkiej choroby, tego, co ważne poza światem materialnym i sukcesem. Filmy "Prawdziwe życie aniołów" oraz "Liczba ostateczna" mówią o tym jednak w odmienny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Krzysztof Zanussi Krzysztof Globisz film polski KULTURA Kinga Preis Anna Dymna

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Andrzej Wajda kino FILM film polski KULTURA PRL Gdańsk Zbigniew Zapasiewicz HISTORIA

Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim

Jan Nowicki, wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog i pisarz, zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. I właśnie wspomnieniom o tym wspaniałym artyście, który przez ponad 30 lat był związany ze sceną Starego Teatru w Krakowie, a przed kamerą zagrał ponad 200 ról, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji, poświęcony był "Klub Trójki" prowadzony przez Ryszarda Jaźwińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki KULTURA FILM TEATR Jan Nowicki Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi o Janie Nowickim: nie pamiętam jego słabej roli

"Był to człowiek bardzo wielu talentów, bardzo paradoksalnego napięcia. Było w nim coś podobnego jak u Vittoria Gassmana, tzn. on miał warunki amanta, a tymczasem cała jego natura dążyła do tego, żeby demaskować swoje postacie, żeby je podważać, żeby je kwestionować" - tak zmarłego aktora Jana Nowickiego wspominał reżyser Krzysztof Zanussi.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowicki odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy aktorstwo Stary Teatr w Krakowie Krzysztof Zanussi