Polskie Radio
Section05

KULTURA

Marek Napiórkowski: nowa płyta zaczęła się od Davida Bowie

- Geneza tego albumu sięga 2016 roku, smutnej okoliczności śmierci Davida Bowie. Podjąłem się wtedy zagrania na koncercie ku pamięci artysty utworów instrumentalnych z jego repertuaru. Powstało interesujące brzmienie, do którego chciałem wrócić. Po trzech latach powstała płyta, którą nagraliśmy w nieco ponad jeden dzień – mówił w Dwójce znakomity gitarzysta jazzowy i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Marek Napiórkowski Jazz MUZYKA

Piotr Gociek o filmie "Ad astra": afirmacja życia

- Może dlatego bardzo polubiłem ten film, że jestem fanem nawet tych najbardziej atakowanych dzieł Terenca Malicka, który jest twórcą bardzo uczciwym w tym co robi, cenię jego chrześcijaństwo pulsujące w komercyjnym kinie, zatopionym coraz bardziej w nihilizmie. "Ad asta" Jamesa Graya jest w bardzo podobny sposób zrobiony – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  FILM Stephen King Piotr Gociek Łukasz Adamski kino brad pitt

Sebastian Pawlina: w kanałach czuło się całkowitą bezradność

- Ludzie trafiali do przestrzeni, w której raz, że nic nie widzieli, a dwa niespecjalnie mogli rozmawiać. Czyli wyłączony był wzrok, ale i słuch, bo nie można było w żaden sposób się komunikować. Jeżeli zaczęło się w kanale rozmawiać, to ten dźwięk roznosił się i mógł dotrzeć do Niemców - mówił w Dwójce autor książki "Wojna w kanałach".
Zobacz więcej na temat:  książki HISTORIA Michał Nowak Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa

Adam Myjak nagrodzony statuetką "Dzieło życia"

- Miałem taką refleksję, że tak wspaniała nagroda, jaką otrzymałem za dzieło życia, jest przyznana za całokształt i tak jakby zamykał się pewien okres, kiedy już mógłbym usiąść i przyglądać się tej pięknej statuetce. Ale zaczęła się rodzić we mnie przekora, że nie czas na podsumowanie i muszę dalej pracować - mówił gość Dwójki, rzeźbiarz, pedagog, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba artysta Dawid Dziedziczak Akademia Sztuk Pięknych

Muzyka Kombi w nowym, elektronicznym brzmieniu

Sławomir Łosowski gra już pół wieku. Muzyk w 1969 roku, jeszcze jako licealista, założył zespół, który przez pierwsze siedem lat grał pod nazwą Akcenty, a od 1976 roku jako KOMBI. Jakby więc nie liczyć, Sławomir Łosowski gra już ponad 50 lat. Ostatnio z DJ Spoxem współpracuje przy tworzeniu remiksów starych i najnowszych utworów zespołu Kombi.
Zobacz więcej na temat:  Kombi Sławomir Łosowski MUZYKA Maria Szabłowska STYL ŻYCIA

Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego

- Przed II wojną światową Nakwasza była miejscowością zamieszkałą przez różne narodowości. Mieszkali tam Polacy, Rusini, Żydzi. Buczkowski mówił, że do jego klasy chodziły dzieci o siedmiu narodowościach - był to zlepek wielu kultur. Uczniowie wywodzący się z tych rodzin wnosili swoje różne myślenie, obyczaje. Dlatego ten pisarz rozumiał dramat ludzi, którzy w czasie wojny zginęli - mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, poeta i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Krzysztof Renik

Drenaż mózgów, czyli diaspora technologiczna

- Pojęcie tak zwanej diaspory technologicznej ukuli jej przedstawiciele, którzy próbują się zintegrować. To specjaliści pracujący w dziedzinach związanych z nowymi technologiami. To nie tylko informatycy, ale wszyscy ci, którzy zatrudnieni są przez firmy związane z Internetem, to marketingowcy, specjaliści mediów społecznościowych itd. – mówiła w Dwójce publicystka Anita Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Rzeczpospolita migracja Michał Szułdrzyński emigracja zarobkowa

Barbara Kinga Majewska: wolę repertuar, którego nie mam w uchu

- Mam bardzo krytyczny stosunek do tego, jak poruszam się względem tradycji. Uważam, że powinno się mieć na uwadze całe zaplecze wykonań, które towarzyszy wielkim dziełom. W momencie, gdy mamy dostęp do najlepszych interpretacji, mamy je w uchu i sami później śpiewamy arie czy całe partie operowe, to wiemy jak wysoko jest postawiona poprzeczka. Zawsze czułam, że nie dorównuję tym wzorcom - mówiła śpiewaczka.
Zobacz więcej na temat:  opera Barbara Kinga Majewska MUZYKA Jacek Hawryluk Antonio Vivaldi