Polskie Radio
Section05

literatura

Festiwal Korelacje. Literaci narratorami filmów. Masłowska, Springer, Andrus opowiadają

Festiwal Korelacje to pierwszy w Polsce festiwal filmów z autorskimi narracjami. - Pomysł wyszedł ze świata audiodeskrypcji. Chcieliśmy sprawdzić, jak narrację do obrazu napisałaby osoba ze świata literackiego. Pierwsze wyzwanie podjęły Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje, wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Alicja Michalska KULTURA Festiwal Korelacje Piotr Krzykwa FILM Dorota Masłowska Agnieszka Wolny-Hamkało Filip Springer Filip Zawada Artur Andrus Michał Witkowski

Historia Żwirki i Wigury wymyślona na nowo? "Ludzie z nieba" Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba" to historia inspirowana życiem legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Nie jest to jednak ich beletryzowana biografia. - To, co zostało po Franciszku, to niemal eposy heroiczne. Owszem, można przeczytać, ale trudno cokolwiek z tego wziąć. A o Stanisławie w ogóle informacji jest bardzo mało - zwraca uwagę Ignacy Karpowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Ignacy Karpowicz

Polônia e Brasil. Dois mundos de Tomasz Łychowski, poeta e pintor do Rio de Janeiro

Tomasz Łychowski é um poeta, escritor e pintor polono-brasileiro. O artista vive no Rio de Janeiro desde 1949, onde participa ativamente das atividades da diáspora polonesa. Sua publicação mais recente intitulada “Rio: vislumbres” é um livro de poesia e pintura dedicado ao Rio de Janeiro.  A obra foi publicada em polonês e português.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Mało brakowało, a zostałby… organistą. 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

- Nieznany wczoraj i lekceważony nawet przez rodaków, dzisiaj muszę przybierać pozę i twarz sławnego człowieka. Czy to nie warte śmiechu? Stałem się od razu dumą swojego narodu. Rodacy gotowi jeszcze czytać moje książki! - napisał Władysław Reymont po otrzymaniu Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie przyznano mu 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Dwójka nagroda Nobla literatura polska historia Polski

"Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej". Magdalena Grzebałkowska: to nie była tuzinkowa osoba

- Maria Konopnicka miała w sobie jakąś potrzebę gnania przed siebie. Bycia gdzieś w świecie, w podróży. Gdy się już zasiedziała gdzieś, przez miesiąc czy dwa, rozprostowywała skrzydła i leciała dalej. To dawało jej szczęście - powiedziała w audycji "Folder ulubione" pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska książki KSIĄŻKA Maria Konopnicka Magdalena Grzebałkowska

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

103 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm Dwudziestolecie międzywojenne książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka wspomnienie II wojna światowa Żydzi psychologia filozofia