Polskie Radio
Section05
morza

Eksploracja mórz i oceanów. Czas na prywatny, futurystyczny okręt podwodny

Myśląc o pojazdach przyszłości większość z nas ma przed oczami autonomiczne samochody i prywatne samoloto-drony. Co ze światem podwodnym? Pewna holenderska firma oferuje nam dostęp do tego niezbadanego magicznego świata.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody łódż woda oceany pływanie podwodny świat Holandia Polskie Radio morza Łódź

Polodowcowe zbiorniki wodne

Schyłek ostatniej epoki lodowcowej zaczął się ok. 13 tys. lat temu. Ocieplenie klimatu spowodowało, że czapa lodu sięgająca od bieguna po północne obszary Eurazji oraz Ameryki zaczęła się topić. Uwolniona woda podniosła poziom oceanu światowego, a na kontynentach szukała dla siebie nowego miejsca, wypełniając napotkane niecki. Naukowcy wskazują, że apogeum tego procesu miało miejsce 7 tys. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  klimat oceany morza

Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Prawie 11 proc. powierzchni lądów na Ziemi pokryta jest lodem. Od wielu lat największe lodowce - zarówno te na Antarktydzie, jak i w Arktyce - przesuwają się i topnieją. Ostatnio pojawiły się informacje o dramatycznym znikaniu lodowca na Grenlandii. Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Czy rzeczywiście znaczna część lądów znajdzie się na skutek topnienia lodowców pod wodą?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski lód klimat oceany morza śnieg grenlandia

Broń chemiczna i konwencjonalna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się od KE pilnych działań

Europosłowie domagają się od Komisji Europejskiej pilnych działań w sprawie neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej, które zalegają na dnie Bałtyku. Z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi list w tej sprawie został wysłany do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałtyk Europa Parlament Europejski Komisja Europejska broń chemiczna broń morza Morze Bałtyckie

Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?

Budowa jachtów, nawigacja, logistyka, czy bezpieczeństwo morskie. To tylko niektóre z kierunków, jakie oferują w Polsce uczelnie morskie. W naszym kraju można studiować je na Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, czy Politechnice Gdańskiej. Sprawdzamy, jak wygląda nauka na tych uczelniach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Morze Bałtyckie statek oceany edukacja morza