Polskie Radio
Section05
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Śledztwo ws. NCBR. Szczerba: Bielan działał jak kadrowy

- Mówimy o instytucji zdominowanej przez Partię Republikańską, przez ludzi Adama Bielana, który działał tam (w NCBR - red.) niczym kadrowy i ustawiał dyrektorów, doradców, prezesów spółek - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Szczerba, poseł KO i przewodniczący komisji ds. afery wizowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t Trójka t komisja śledcza t Sylwia Białek t Michał Szczerba t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t Adam Bielan t

ART. SPONSOROWANY Jak rozwijać innowacje w Polsce?

Kluczem do rozwoju Polski są innowacje. Aby mogły one powstawać potrzebne są nie tylko świetne pomysły, stabilne źródła finansowania, ale także współpraca między nauką, biznesem oraz administracją publiczną. O tych wszystkich aspektach dyskutowano w Warszawie w trakcie konferencji NCBR „Horyzont Innowacji”.
Zobacz więcej na temat:  innowacje t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t fundusze europejskie t rozwój t GOSPODARKA t

Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu "Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych", którego celem jest wsparcie rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych. - Chodzi o to, żeby uczelnie rozszerzyły swoją ofertę o krótki formy wsparcia, m.in. warsztaty, szkolenia, kursy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła t raport t fundusze unijne t rynek pracy t społeczeństwo t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t Błażej Prośniewski t

Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie t dotacje unijne t niepełnosprawni t niepełnosprawność t przedsiębiorca t NCBR t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t

700 mln zł w specjalnym funduszu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

- Nasz fundusz nakierowany jest na firmy z polskim pierwiastkiem, które są już po fazie powstawania, po fazie startupu. Te, których projekty pozostały na rynku, okrzepły i potrzebują środków na rozwój, fundusz NCBiR będzie wspomagał - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t Krzysztof Grzybowski t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t startup t fundusze inwestycyjne t przedsiębiorstwo t technologie t

Tylko u nas SMS kończy 26 lat. Czy niebawem wyprą go komunikatory?

Choć SMS wciąż jest popularny, a na świecie wysyła się go w liczbie kilkunastu miliardów, to coraz mocniej depczą mu po piętach komunikatory. Short Message Service (SMS) 3 grudnia kończy 26 lat. Ćwierć wieku w technologii oznacza, że czas już na emeryturę. Tym bardziej, że idą młodzi - WhatsApp czy Messenger. - Wydaje się, że SMS-y będą powoli przechodziły w zapomnienie – mówi Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t sms t nowe technologie t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t messenger t What's up t płyta gramofonowa t

TYLKO U NAS ​Samochód elektryczny made in Poland

- Projekt powstał, ponieważ mamy ambitnych przedsiębiorców. Mieli oni pewną koncepcję i marzenie, dlatego przystąpili do naszego konkursu "Szybkiej ścieżki”. Otrzymali tam dofinansowanie na prace badawczo-rozojowe - mówi o genezie powstania polskiego samochodu elektrycznego Izabela Żmudka z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t Kongres 590 t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t samochód t samochody elektryczne t

Kolejne pomysły wspierające polską innowacyjność

System obserwacyjno-inspekcyjny w postaci latającej platformy wielowirnikowej, bezzałogowe platformy pracujące w środowisku wodnym, czy bezzałogowy statek powietrzny na platformie samolotu odrzutowego - to niektóre rozwiązania wspierane w ramach programu sektorowego INNOSBZ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t technika t innowacje t

E-busy zastąpią tradycyjne autobusy?

To nie elektorniczna zabawka, ale ekologiczny autobus miejski, który ma powstać za sprawą programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Bezemisyjny transport publiczny". To rewolucja w finansowaniu innowacji w Polsce, w ramach której na ulice polskich miast może wyjechać w najbliższej przyszłości nawet tysiąc nowoczesnych autobusów.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak t autobus t transport publiczny t Narodowe Centrum Badań i Rozwoju t ekologia t zdrowie t środowisko t