Polskie Radio
Section05

Niemcy

Niemcy: jest zgoda na dostarczenie pięciu polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę

Rząd w Berlinie zatwierdził dostawę pięciu polskich MiG-ów na Ukrainę - przekazało w komunikacie niemieckie Ministerstwo Obrony. Dalszy eksport myśliwców wymagał zielonego światła ze strony Berlina, gdyż w 2002 roku Niemcy sprzedały Polsce 23 samoloty MiG-29 przejęte wcześniej przez Bundeswehrę ze wschodnioniemieckiej Narodowej Armii Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie samoloty Ukraina Europa

Niemcy: jest zgoda na dostarczenie pięciu polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę

Rząd w Berlinie zatwierdził dostawę pięciu polskich MiG-ów na Ukrainę - przekazało w komunikacie niemieckie Ministerstwo Obrony. Dalszy eksport myśliwców wymagał zielonego światła ze strony Berlina, gdyż w 2002 roku Niemcy sprzedały Polsce 23 samoloty MiG-29 przejęte wcześniej przez Bundeswehrę ze wschodnioniemieckiej Narodowej Armii Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie samoloty Ukraina Europa

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Dziesiątki nagrań świadków. Relacje tych nielicznych, którzy ocaleli. Złożona z wielu głosów opowieść zarówno o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli, jak i o poszukiwaniu prawdy. W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej – katyn.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II RP stalinizm II wojna światowa nazizm

Partia Scholza broni Macrona. "Ma rację, musimy uważać, by nie stać się stroną w konflikcie"

Lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Muetzenich powiedział w telewizji ARD, że "musimy uważać, aby nie stać się stroną w wielkim konflikcie między USA a Chińską Republiką Ludową". - Macron ma rację - stwierdził polityk, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Francji na temat roli Europy w konflikcie tajwańskim.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Francja Azja ŚWIAT Europa Tajwan Europa Zachodnia Azja Wschodnia Emmanuel Macron Olaf Scholz

NASZ WYWIAD Dr Popławski: czas na działania Polski, Europy Środkowej. Chiny mogą wyprzeć nas z rynku elektromobilności

- Polska, Europa Środkowa powinny zareagować. Konieczne są subsydia na wzór wprowadzonych przez USA i ochrona elektromobilności przed zalewem produkcji z Chin, inaczej unijna motoryzacja przegra globalny wyścig, a Niemcy mogą zrezygnować ze środkowoeuropejskich podzespołów na korzyść chińskich. Obecnie to nie Europa Środkowa, ale Chiny mają przewagi w produkcji części do samochodów elektrycznych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), autor analizy "Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?".
Zobacz więcej na temat:  samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe środowisko ekologia Unia Europejska paliwa paliwa alternatywne klimat POLSKA NASZ WYWIAD elektromobilność Chiny USA motoryzacja przemysł innowacje technologie

Rosyjska propaganda pada w Niemczech na żyzny grunt. Analiza ekspertów z Centre of Information Resilience

Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – wskazuje portal dziennika "Bild" i zwraca uwagę, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinię społeczną na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie i niejasne układy, np. jak w przypadku projektu Nord Stream.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja propaganda dezinformacja

Jarosław Papis o antysemityzmie: ekscesy w Niemczech są zatrważające

 - Świat, który oskarżą Polaków o wyjątkowy antysemityzm nie potrafi przytoczyć dowodów na istnienie tego zjawiska w Polsce. Nie dostrzega też antysemickich czynów w innych krajach. Chodzi głównie o Niemcy, gdzie liczba antysemickich ekscesów jest zatrważająca i sięga kilku tysięcy przypadków rocznie - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi historia Polski II wojna światowa nazizm społeczeństwo POLSKA

Święta w Niemczech w cieniu wojny na Ukrainie. Marsze wielkanocne wskazują na polaryzację społeczeństwa

Niemcy to kraj wielowyznaniowy, co znajduje swoje odzwierciedlenie w różnych tradycjach wielkanocnych w poszczególnych landach. Najwystawniej Niedzielę Wielkanocną obchodzą mieszkańcy Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Niemieccy biskupi zaapelowali do wiernych o modlitwy i hojność dla Ukrainy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Wielkanoc

Ukraińcy w Niemczech: wielkanocne marsze to pseudopacyfizm. "Opresyjna zamiana sprawcy w ofiarę"

Około 1,5 tys. osób demonstrowało w sobotę w Berlinie w marszu wielkanocnym, nawołując do "światowego rozbrojenia", wstrzymania dostaw broni na Ukrainę oraz negocjacji i zawieszenia broni. - To pseudopacyfizm - twierdzą członkowie stowarzyszenia młodzieży ukraińskiej Vitsche, która w stolicy Niemiec zorganizowała kontrdemonstrację, aby przypomnieć, że Rosja jest agresorem, a Ukraina ofiarą napaści.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Wielkanoc

Niemcy: wielkanocne marsze pod hasłem wstrzymania dostaw broni dla Ukrainy. Moskwa maczała w tym palce?

Pod hasłem "Wygrać pokój - nie wojnę" mieszkańcy w ponad 100 niemieckich miastach mają podczas tegorocznych marszów wielkanocnych demonstrować przeciwko wojnie na Ukrainie i na rzecz negocjacji pokojowych. Pod hasłem "wygrać pokój" kryje się wezwanie, by zaprzestać militarnego wsparcia dla broniącej się Ukrainy. Organizacja pokojowych marszów wielkanocnych jest historycznie sterowana z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Wielkanoc