Polskie Radio
Section05
obcokrajowcy

Obcokrajowcy inwestują w mieszkania w Polsce

W ubiegłym roku obcokrajowcy mieszkający w Polsce kupili ponad 4,5 tysiąca mieszkań w naszym kraju. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kolejnych latach liczba nieruchomości nabywanych przez ludność napływową będzie coraz większa. Ma to związek m.in. z rosnącą liczbą Ukraińców mieszkających w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  obcokrajowcy mieszkanie budownictwo Ukraina inwestycje deweloper

Zagraniczni pracownicy w Polsce. "Preferujmy..."

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku polskie firmy chciały zatrudnić blisko 1,3 mln cudzoziemców. Najwięcej pozwoleń na pracę wydano obywatelom Ukrainy. O imigracji zarobkowej ze wschodu Europy mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha praca zatrudnienie obcokrajowcy Cezary Kaźmierczak Europa Wschodnia

Jaka jest społeczność wietnamska w Polsce?

- Zdumiewa mnie, gdy służby mundurowe mówią o hermetyczności Wietnamczyków, ponieważ to właśnie ze społeczności wietnamskiej wielokrotnie wychodziły rozmaite sygnały i propozycje wytropienia przestępczości zorganizowanej – powiedział w programie Kulisy Spraw Robert Krzysztoń ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o jednej z najbardziej licznych grup narodowościowych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Wietnam mniejszości narodowe emigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy Kulisy Spraw

Uprowadzenia rodzicielskie dzieci. Będą zmiany w prawie

Polacy często tworzą związki mieszane z obcokrajowcami. Część z tych relacji nie kończy się jednak pomyślnie, zwłaszcza dla dzieci, które często wysyłane są za granicę po błyskawicznych wyrokach sądowych. O tym, dlaczego tak się dzieje i dlaczego polskie matki tak łatwo pozbawiane są prawa do widzenia swoich dzieci, rozmawiali w programie Kulisy Spraw posłanka Kukiz’15 Barbara Chrobak, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i mecenas Magdalena Żurawska.
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo obcokrajowcy prawo przestępczość rodzina