Polskie Radio
Section05
obcokrajowcy

Pracownicy z Ukrainy w Polsce. Czy znają swoje prawa?

Nielegalnie pracująca obywatelka Ukrainy, dostała wylewu tuż obok zakładu pracy. Pracodawca wywiózł ją i położył na ławce przy ulicy. Na policję zadzwonił, że znalazł pijaną osobę. Czy podobnych przypadków złego traktowania ukraińskich pracowników jest znacznie więcej? W Polskim Radiu 24 na ten temat mówił Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy praca zatrudnienie

„Wielkanoc bez granic”. Integracja w duchu chrześcijaństwa

Zaproś mieszkającego w Polsce cudzoziemca na Wielkanoc - apeluje Instytut Myśli Schumana, który w zeszłym roku zorganizował już po raz drugi analogiczną akcję wigilijną. W „Wigilii bez granic” wzięło udział ok. 3 tys. osób. "Wielkanoc bez granic" ma na celu integrację cudzoziemców w duchu chrześcijańskim. O jej przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielkanoc ekumenizm chrześcijaństwo uchodźcy obcokrajowcy

Brakuje lekarzy. „Bez pieniędzy tego problemu się nie rozwiąże”

Rezydenci protestują m.in. przeciwko zbyt małej liczbie lekarzy. W Polsce jest obecnie 88 tysięcy medyków. Pojawiają się propozycje, by zaradzić niedoborom, zatrudniając cudzoziemców – w naszym przypadku chodzi przede wszystkim o lekarzy z Ukrainy. O sposobach na niedobory lekarzy mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia dr Krzysztof Żochowski, z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracodawców Szpitali Powiatowych i dyrektor szpitala w Garwolinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Anna Grabowska obcokrajowcy

O Sobie Samych. "Jazda samochodem jest jak gra w szachy"

Jazda z nadmierną prędkością, zbyt blisko innych samochodów i agresja na drodze - to najczęstsze błędy kierowców. Wiele z nich skutkuje tragicznymi wypadkami. Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Michał Pełczyński - organizator kampanii "Polaku, nie jedź na zderzaku”, Marek Kazała - instruktor nauki jazdy i Jacek Zalewski z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja Warszawa obcokrajowcy wypadek kierowca motoryzacja policja psychologia

Życie w drodze. O problemy pracowników delegowanych

W październiku urzędnicy Unii Europejskiej, przy sprzeciwie Polski, zdecydowali o zaostrzeniu przepisów pozwalających na pracę tzw. pracowników delegowanych. Jak to wpłynie na polskich przedsiębiorców i osoby przez nich zatrudniane? Gośćmi audycji O sobie Samych byli: Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego „Solidarność” i Maciej Wroński przedstawiciel organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca obcokrajowcy kierowca pracownicy samochody

Podróże. Co może robić turysta w Warszawie?

Warszawa to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski. W 2016 roku nasza stolica zarobiła na zwiedzajacych ponad 15 mld złotych. Zainteresowaniem cieszą się popularne zabytki, ale turyści wybierają też różne oryginalne sposoby zwiedzania miasta. Gośćmi audycji O Sobie Samych byli Maria Schicht ze Stołecznego Biura Turystyki i Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja turystyka Warszawa Starówka Łazienki Królewskie obcokrajowcy

UE znosi wizy dla Ukraińców. "Bardzo ważna decyzja"

Od niedzieli 11 czerwca Unia Europejska znosi wizy dla Ukraińców. Warunkiem jest m.in. posiadanie paszportu biometrycznego i pobyt nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. O tym, dla kogo ta decyzja jest istotna, kto na niej skorzysta i jakie konsekwencje może to mieć dla Polski, mówili w audycji 7 Dni Wschód Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska wizy Cezary Kaźmierczak praca obcokrajowcy Rafał Sadowski