Polskie Radio
Section05
obcokrajowcy

Warszawa w rankingu najlepszych miast do życia

Warszawa zajęła 23. spośród 50. miast najlepiej ocenianych wśród ekspatów – wynika w rankingu banku HSBC. Tym samym wypada lepiej od Berlina czy Pragi. O tym, co przyciąga wysoko wykwalifikowanych specjalistów zza granicy do stolicy Polski, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza) i dr Marian Szołucha (Uczelnia Vistula).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa obcokrajowcy

Pracownicy z zagranicy. Urzędy nie nadążają z wizami

Lawina pracowników z zagranicy unieruchomiła polskie urzędy. Zapotrzebowanie na stanowiska produkcyjne jest tak duże, że polskie agencje pośrednictwa zdecydowały się sięgnąć po ludzi z Indii i Nepalu. Zapowiadało się dobrze, ale zwiększenie liczby wniosków wizowych spowodowało zator w polskim konsulacie w Delhi. Na wizę do Polski można czekać nawet rok. Z falą dokumentów do rejestracji nie radzą sobie też urzędy pracy w kraju.
Zobacz więcej na temat:  praca obcokrajowcy pracownicy firma

Będą kolejne ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców?

Przedsiębiorcy apelują o ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców, ponieważ w niektórych branżach nie ma komu pracować. Chodzi o objęcie uproszczoną procedurą kolejnych krajów, jak np. Nepal, Uzbekistan, Indie czy Filipiny, bowiem obywatele tych państw już teraz są zatrudniani w Polsce. Problem dotyczy m.in. branży transportowej, gdzie 20 proc. firm odczuwa stały brak kierowców. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza), Kazimierz Krupa (DrawBridge) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy zatrudnienie praca wynagrodzenia obcokrajowcy

Pracownicy z Ukrainy w Polsce. Czy znają swoje prawa?

Nielegalnie pracująca obywatelka Ukrainy, dostała wylewu tuż obok zakładu pracy. Pracodawca wywiózł ją i położył na ławce przy ulicy. Na policję zadzwonił, że znalazł pijaną osobę. Czy podobnych przypadków złego traktowania ukraińskich pracowników jest znacznie więcej? W Polskim Radiu 24 na ten temat mówił Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy praca zatrudnienie

„Wielkanoc bez granic”. Integracja w duchu chrześcijaństwa

Zaproś mieszkającego w Polsce cudzoziemca na Wielkanoc - apeluje Instytut Myśli Schumana, który w zeszłym roku zorganizował już po raz drugi analogiczną akcję wigilijną. W „Wigilii bez granic” wzięło udział ok. 3 tys. osób. "Wielkanoc bez granic" ma na celu integrację cudzoziemców w duchu chrześcijańskim. O jej przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielkanoc ekumenizm chrześcijaństwo uchodźcy obcokrajowcy

Brakuje lekarzy. „Bez pieniędzy tego problemu się nie rozwiąże”

Rezydenci protestują m.in. przeciwko zbyt małej liczbie lekarzy. W Polsce jest obecnie 88 tysięcy medyków. Pojawiają się propozycje, by zaradzić niedoborom, zatrudniając cudzoziemców – w naszym przypadku chodzi przede wszystkim o lekarzy z Ukrainy. O sposobach na niedobory lekarzy mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia dr Krzysztof Żochowski, z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracodawców Szpitali Powiatowych i dyrektor szpitala w Garwolinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Anna Grabowska obcokrajowcy