Polskie Radio
Section05
pomoc społeczna

"Brakuje nam odwagi by się nimi zainteresować"

19 listopada po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka na zakończenie jubileuszowego roku miłosierdzia. Chodzi o to – jak argumentował papież – byśmy zauważyli obok siebie osoby potrzebujące, głodne, starsze, chore i bezdomne. O Dniu Ubogich i działaniu Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które pomaga bezdomnym w Warszawie, mówiła lekarka, dr Monika Madalińska, wolontariuszka Przychodni dla Bezdomnych.
Zobacz więcej na temat:  bezdomność pomoc pomoc społeczna

„Do polskich rodzin trafiła niebagatelna kwota na wychowanie dzieci”

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że nakłady na politykę rodzinną w tym roku wzrosły do 3,11 procent PKB. Dla porównania w 2011 roku  było to 1,3 procent PKB. Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że z programu Rodzina 500 Plus korzysta obecnie blisko 4 miliony dzieci. Program objął 2 miliony 620 tysięcy rodzin. O świadczeniach społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Zobacz więcej na temat:  Rodzina 500+ rodzina Elżbieta Rafalska Ministerstwo Rodziny dzieci pomoc społeczna

Niewiele ośrodków pomocy społecznej chętnych na zmianę struktur

Do 12 września ośrodki pomocy społecznej (OPS) mogą składać wnioski w organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie, w którym mogą otrzymać dofinansowanie na reorganizację swoich struktur. Jednak tylko 526 z prawie 2,5 tys. jednostek zdecydowało się dotychczas wyodrębnić zespoły zajmujące się pracą socjalną i postępowaniami administracyjnymi. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Maczyński z Ogólnopolskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pomoc społeczna Ministerstwo Rodziny

"Wspólnie zablokujmy oszustów i pomagajmy mądrze"

Wystartowała akcja #MądrzePomagam – wspólnie zablokujmy oszustów i pomagajmy mądrze". Celem przedsięwzięcia jest wykrycie i blokowanie fikcyjnych zbiórek pieniędzy w internecie, takich jak #bojesieciemnosci dla 2,5 letniego Antosia. #MądrzePomagam wspiera już kilkadziesiąt fundacji, stowarzyszeń, organizacji i mediów. O akcji mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Chołast (współzałożyciel zrzutka.pl) i Beata Chętnik (wolontariuszka Fundacji Ziarnko Maku).
Zobacz więcej na temat:  pomoc pomoc społeczna internet bezpieczeństwo w intenecie akcja charytatywna

Wielkie i małe marzenia seniorów. Jak o nie dbać?

- Seniorzy mają najróżniejsze marzenia i potrzeby. Czasem chcą po prostu przejść się na starówkę, usiąść w ulubionej kawiarni, albo zobaczyć jak zmieniło się miejsce, w którym kiedyś mieszkali - mówi w Czwórce Natalia Duszeńska, studentka pielęgniarstwa i laureatka Nagrody Pielęgniarskiej szwedzkiej królowej Sylwii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Aleksandra Jasińska Karina Terzoni pielęgniarka medycyna senior STYL ŻYCIA pomoc społeczna pomoc