Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Projekt Rosie" i "Efekt Rosie", czyli miłość nie wybiera

Czy istnieje kwestionariusz, który wyłoni idealnego partnera? Czy można zaprojektować uczucie? Czy to prawda, że nie da się znaleźć miłości, bo ta nie wybiera? Przetłumaczone na 36 języków romantyczne komedie "Projekt Rosie" i "Efekt Rosie" to przykłady książek, dzięki którym czytelnik poczuje się lepiej. Ich autor Graeme Simsion był gościem audycji Warto Czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Australia czytelnictwo książki literatura miłość

Apel prezydenta próbą zasypania podziałów

– Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zaakcentował swoją skłonność do tego, by co najmniej zafastrygować to pęknięcie, które jest pomiędzy ludźmi wyznającymi różne poglądy na państwo – mówił o przemówieniu Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice. Wydarzenia tygodnia komentowała w Polskim Radiu 24 również Anna Sarzyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda polityka Święto Niepodległości Andrzej Jonas Donald Trump wybory w USA

Zmarł legendarny obrońca opozycjonistów z czasów PRL

Walczył o skazanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka. Zostanie zapamiętany jako obrońca w sprawach politycznych w okresie PRL. Mecenas Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada. Miał 76 lat. Jego niezłomną działalność i najważniejsze rozprawy, w których brał udział, wspominali w Polskim Radiu 24 zaproszeni goście.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk historia Polski Maciej Bednarkiewicz PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak opozycja demokratyczna komunizm Patryk Pleskot Jacek Szymanderski

Patriotyzm na emigracji? "Pomaganie rodakom"

Marsze, demonstracje, upamiętnianie bohaterów. Podczas Święta Niepodległości Polacy w różnoraki sposób pokazują swój patriotyzm, również na emigracji. A jak nasi rodacy, mieszkający poza krajem, na co dzień manifestują swoją miłość do Ojczyzny? O tym w Panoramie Europejskiej mówili Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych i Filip Eyoum, student University of Bradford i członek organizacji Smart Prospects.
Zobacz więcej na temat:  Dominika Potkańska patriotyzm Polacy za granicą POLSKA Polskie Radio 24

11 listopada. "W ten dzień wszyscy powinniśmy być razem"

Jedno Święto Niepodległości, wiele marszy i zgromadzeń. Tak Polacy celebrowali rocznicę odzyskania suwerenności. W Polskim Radiu 24 przebieg wydarzeń związanych z 11 listopada komentowali Jakub Szymczuk, fotoreporter, Weronika Kostrzanowska z Inicjatywy Polska i Michał Moskal z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Marsz Niepodległości polityka POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości

Piłsudski, Dmowski, Paderewski. Ojcowie niepodległości

Postacią nieodłącznie związaną z odzyskaniem niepodległości jest Józef Piłsudski. Jednak marszałek nie jest jedynym twórcą odrodzonej w 1918 roku Polski. – W świadomości Polaków jest Józef Piłsudski, jest Roman Dmowski, a na trzecim miejscu najczęściej „czarna dziura” – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Daszyński Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski Maurycy Zamoyski Roman Dmowski Święto Niepodległości Wincenty Witos