Polskie Radio
Section05
pr24

Co PKB za 2016 rok mówi o stanie naszej gospodarki?

Nasza gospodarka w ubiegłym roku rozwijała się wolniej niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku PKB wzrósł o 2,8 procent, podczas gdy rok wcześniej 3,9 procent. Dane skomentował w audycji Gospodarczy Temat Dnia Jarosław Janecki z Société Génerale.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pkb Główny Urząd Statystyczny eksport wzrost gospodarczy inwestycje Rodzina 500+ Jarosław Janecki

Imigracyjny dekret Trumpa. "To łamanie konstytucji USA"

Prezydent Donald Trump podpisał dekret, który zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców, w tym z Syrii. Wstrzymane zostaje także wydawanie wiz obywatelom siedmiu krajów, których większość mieszkańców stanowią muzułmanie. – To ruch o znaczeniu symbolicznie nacjonalistycznym, ksenofobicznym, dyskryminacyjnym, to łamanie konstytucji USA i traktatów międzynarodowych – mówiła w audycji Świat w Południe Karolina Zbytniewska, europeistka i amerykanistka z EurActiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Syria emigracja terroryzm

Wicepremier Piotr Gliński stawia na politykę historyczną

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów – mówił minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, która odbyła się w ramach tzw. przeglądu ministerstw. – Ważnym elementem polityki historycznej jest również powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodawał wicepremier. W Polskim Radiu 24 o priorytetach resortu kultury mówili Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rząd Beaty Szydło Beata Szydło polityka historyczna

Wałęsa współpracował z SB. "Mógł uderzyć się w pierś"

– To postawienie "kropki nad i" w kwestii, która jest znana od dawna – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie" o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", potwierdzającej współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Na naszej antenie sprawę komentowali również Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa IPN historia Polski komunizm PRL Marek Król Adrian Stankowski Andrzej Stankiewicz

IPN potwierdza: Lech Wałęsa to TW "Bolek"

Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia nt. teczki TW "Bolka" potwierdza współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie uznali, że pismo "Bolka" jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Janas i Adam Borowski, działacze opozycji w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa IPN PRL historia Polski Adam Borowski Zbigniew Janas

Konflikt w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa

W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości. Zdaniem Rady projekt ten w "rażący sposób narusza normy konstytucji". We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że „reforma jest słuszna, wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany”. O reformie KRS rozmawiali w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska, "wPolityce.pl"; Roman Imielski "Gazeta Wyborcza".
Zobacz więcej na temat:  krs sądownictwo Zuzanna Dąbrowska Zbigniew Ziobro PiS

"Wałęsa powinien był się przyznać do współpracy z SB"

– Gdyby Lech Wałęsa powiedział prawdę, przyznał się w latach 90. do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, tylko by na tym zyskał – mówił w Rozmowie Poranka Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz’15. We wtorek Instytut Pamięci Narodowej przedstawi opinię dotyczącą teczki TW "Bolek", przygotowaną przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kukiz'15 Lech Wałęsa TW Bolek IPN historia Polski komunizm PRL Solidarność

Jak komuniści sfałszowali wybory w 1947 roku?

19 stycznia 1947 roku Polacy, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, poszli do urn, by zagłosować w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. – To wynikało z porozumień przyjętych w Jałcie, potrzebna była legitymizacja władzy ludowej. Stąd pomysł, by wybory zrobić, ale z założeniem, że musimy je wygrać – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański wybory PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej komunizm historia PRL Patryk Pleskot

"Ze sprawą FOZZ sądy sobie nie radziły"

Grzegorz Żemek – na przełomie lat 80. i 90. szef Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Bohater jednej z największych afer finansowych w powojennej historii Polski. – Sprawa FOZZ ciągnęła się głównie w mediach, prokuratura i sądy sobie z nią kompletnie nie radziły. Wszystko to pokazywało, że państwo jest bardzo słabe, niewydolne – mówił o Grzegorzu Żemku w audycji Kulisy Spraw Rafał Kasprów, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw policja sądownictwo przestępczość gospodarcza Jerzy Jachowicz

Benoit Hamon zwycięzcą prawyborów na francuskiej lewicy

We Francji prawybory lewicy wygrał Benoit Hamon. To on będzie reprezentował socjalistów i zielonych w wyborach prezydenckich. Ich pierwszą turę zaplanowano na koniec kwietnia. Według wstępnych danych, Benoit Hamon pokonał Manuela Vallsa uzyskując 58 proc. głosów. O przedwyborczej sytuacji we Francji mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory prezydenckie