Polskie Radio
Section05
pr24

Rentowne kopalnie warunkiem nowoczesnego górnictwa

Do końca tego roku mają zakończyć się podstawowe reformy w górnictwie. Premier Beata Szydło, po rozmowach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, zapowiedziała, że od przyszłego roku górnictwo w naszym kraju będzie nowoczesne. O sektorze energetyki mówili w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Witold Michałek (Business Center Club).
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Śląsk przemysł energetyka elektrownia atomowa

"Przekop Mierzei Wiślanej będzie gotowy w 2022"

- O tym, kto wpłynie na Zalew Wiślany decyduje dziś Federacja Rosyjska. To rzecz, która nie powinna mieć w naszym kraju miejsca. Dlatego też, m.in. z powodów ekonomicznych, ale przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa państwa, przekop Mierzei Wiślanej musi być - finalnie w 2022 roku – zrealizowany – powiedział w PR 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Gość mówił również o planach odbudowy stoczni w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Gróbarczyk Mierzeja Wiślana Szczecin Stocznia Szczecińska PiS POLSKA

"Gazprom prowadzi z Polską swoistą wojnę hybrydową"

Do końca tego roku mają się zakończyć podstawowe reformy w górnictwie. Od przyszłego roku będzie ono nowoczesne – zapowiedziała premier Beata Szydło po rozmowach z szefem resortu energii Krzysztofem Tchórzewskim, w ramach tzw. przeglądu ministerstw. W Polskim Radiu 24 o priorytetach rządu, dotyczących energetyki, mówili Paweł Purski z portalu „Eastbook.eu” i Wojciech Jakóbik z „BiznesAlert.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Beata Szydło rząd rząd Beaty Szydło Adrian Furgalski ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk Wojciech Jakóbik Gazprom bezpieczeństwo energetyczne Nord Stream 2 gaz ziemny górnictwo

"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest uniwersalna"

– O Auschwitz zawsze trzeba będzie przypominać, by wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 stycznia 2017 roku na terenie Miejsca Pamięci odbywają się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Naszym gościem był również Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska – Międzynarodowej Rady Muzeów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust

Meksykańsko-amerykański spór o budowę granicznego muru

Prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto, odwołał wizytę w Waszyngtonie, planowaną na wtorek, 31 stycznia. Przyczyną jest dyskusja dotycząca planów budowy przez Amerykanów na granicy z Meksykiem muru, który ma zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Swoją decyzję Enrique Pena Nieto ogłosił na Twitterze. O sporze mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk USA Ameryka Donald Trump Bogumił Husejnow Marek Wałkuski

"Jarosław Gowin chce pokazać, że jest lepszą stroną PiS"

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że wkrótce jego ugrupowanie - Polska Razem - przedstawi własną koncepcję zmian w ordynacji wyborczej. Podkreślił, że jest zwolennikiem dwukadencyjności, a nawet pięcioletniej kadencji wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale – jak przyznał - jest zaskoczony pomysłem, by rozwiązanie to działało wstecz, ponieważ - jego zdaniem - jest to niezgodne z konstytucją. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin ordynacja wyborcza Polska Razem PiS Jarosław Kaczyński

"Hossa w Warszawie wpisuje się w szerszy trend"

Indeks dwudziestu największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie w środę wzrósł o 3,3 procent. W ostatnich pięciu latach tylko cztery sesje były lepsze dla WIG20. Czy ostatnie wydarzenia na stołecznym parkiecie to zapowiedź długotrwałych wzrostów? O tym w Pulsie Gospodarki rozmawiali Jakub Borowski z Credit Agricole, Mariusz Adamiak z PKO BP i Stanisław Koczot z „Gazety Bankowej”.
Zobacz więcej na temat:  gpw giełda papierów wartościowych Warszawa Sylwia Zadrożna wzrost gospodarczy

Karambol na A1. "140 km/h to nie obowiązek"

Ponad siedemdziesiąt samochodów uczestniczyło w dwóch karambolach, do których doszło rano na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Bąkowiec w powiecie piotrkowskim. Kilkanaście osób jest poszkodowanych. – Polskie autostrady należą do najmniej bezpiecznych w Europie – mówił Łukasz Zboralski z portalu "brd24.pl" i "Do Rzeczy". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również instruktorzy nauki i techniki jazdy Tomasz Kulik i Robert Szpindor, reporter Polskiego Radia Łódź Wojciech Muzal, a także rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki.
Zobacz więcej na temat:  autostrady motoryzacja wypadek autostrada a1