Polskie Radio
Section05

pr24

"Dolce far niente", czyli o sztuce nudzenia się 

Erich Fromm mówił, że nuda jest najstraszliwszą plagą naszych czasów. Często wyraża się w obojętności, utracie zainteresowania lub próbach znalezienia jakiegokolwiek sposobu na przerwanie doświadczania negatywnego stanu, jakim jest znudzenie. Czy należy unikać nudy, czy też dobrze jest się czasami ponudzić? O słodkim nic nierobieniu mówił w Polskim Radiu 24 mówił psycholog Igor Rotberg.
Zobacz więcej na temat:  psychologia

Życie codzienne na Kubie. Kraj absurdów

Ten kraj mógłby być niemal samowystarczalny. Tymczasem jego mieszkańcy każdego dnia walczą z ogromną biedą i nierzadko również z głodem. Mimo to są wiecznie uśmiechnięci i niezwykle życzliwi. Może dlatego, że słońce świeci tam niemal przez cały rok. A może dlatego, że innego świata po prostu nie znają. Jak żyje przeciętny Kubańczyk? W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Ewa Kołodziejska, podróżniczka.
Zobacz więcej na temat:  podróże Kuba turystyka

Łukasz Orbitowski: zawsze pisałem i to był straszny błąd  

– Nie chodzi o ludzi, którzy pomarli, uwiąd marzeń czy gnicie nadziei, bo to rzeczy jasne i nie ma się nad czym rozwodzić, ale kiedy mówię o rzeczach utraconych, to są to pogubione telefony, kable i obcinaczki do paznokci – mówi o swojej najnowszej książce Łukasz Orbitowski. Jaka była jego droga od początku przygody z literaturą do publikacji książki "Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego"? O tym w Rozpruwaczu Kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Orbitowski literatura książki czytelnictwo

Dirt 4: nowa odsłona serii Colin McRae Rally

Nowa odsłona popularnej serii gier samochodowych jest już na rynku. Czwartą część cechuje mnogość trybów, dostosowana jest zarówno do oczekiwać graczy, który wolą jeździć zręcznościowo, jak i wielbicieli symulacji. Gra pozwala na rajdy, a także na wyścigi po trasach. Do dyspozycji oddano RPG-owy system tworzenia drużyny, zarabiania pieniędzy, rozbudowywania zespołu i infrastruktury. O rajdach samochodowych w audycji 24 Poziom – Magazyn Nowych Technologii mówili Klaudia Podkalicka (kierowca rajdowy), Paweł Kozierkiewicz (Gamer.mag) oraz Bartłomiej Sieja (Gamezilla).
Zobacz więcej na temat:  gry technologie gry wideo gry komputerowe

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Katyń Wołyń

Działalność Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Lwów historia Polski Ukraina Białoruś

Spór o słowa w Auschwitz. "Burza w szklance wody"

– Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania migrantów. O sprawie w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Adam Buła (Polska The Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Beata Szydło uchodźcy rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość

Spór w UE o pracowników delegowanych. Kolejna odsłona

Kraje Europy Zachodniej, które zamykają się przed pracownikami delegowanymi z naszej części kontynentu, w tym z Polski idą na otwartą wojnę i nie przebierają w słowach. Ostatnie dni pokazały, jak bardzo są zdeterminowane, by nie dopuścić pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej do swojego rynku. To sprawa kluczowa dla Polski, która wysyła najwięcej osób do pracy za granicą. O szczegółach w Magazynie Europejskim mówiła Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  praca praca odmiejscowiona Unia Europejska rynek pracy