Polskie Radio
Section05

pr24

Podsumowanie Dnia: Sąd Najwyższy o prawie łaski

Przesłuchanie Ewy Kopacz w związku z nieprzeprowadzeniem sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także wyrok Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę m.in. Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To główne tematy, które poruszaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Mariusz Kamiński Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości CBA

Relacje transatlantyckie a bezpieczeństwo Europy

Ostatnia wizyta Donalda Trumpa w Europie – na szczytach NATO i G7 – uwidoczniła coraz większe rozbieżności między Waszyngtonem a pozostałymi sojusznikami. Czy brak porozumienia w kwestiach gospodarczych czy klimatycznych wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo Starego Kontynentu? O tym w Światowej Szachownicy mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO USA Donald Trump Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Kancelaria Prezydenta: Prawo łaski to prerogatywa prezydenta

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że prawo łaski jest prerogatywą prezydenta i nie podlega żadnej kontroli, również ze strony wymiaru sprawiedliwości. To reakcja na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, który uznał, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby prawomocnie skazane. W Debacie Dnia komentarz Jakuba Jałowiczora z Gościa Niedzielnego i Jacka Nizinkiewicza z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński CBA

Wyłudzenia VAT: Wykryto karuzelę podatkową

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wykrył karuzelę podatkową, w której uczestniczyło 170 podmiotów polskich i 55 zagranicznych – poinformowało Ministerstwo Finansów. Wartość wyłudzonego podatku VAT to ponad 108 mln zł. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Mariuszem Cieślą z Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT urząd skarbowy urząd kontroli skarbowej przestępczość gospodarcza przestępczość

Komisja Europejska w sprawie przyszłości strefy euro

Komisja Europejska debatuje nad planem stworzenia budżetu strefy euro. Do tej pory skutecznie broniły się przed tym Polska i inne kraje pozostające poza strefą euro. Pomysł ten mocno promowany był jednak przez Francję i w ostatnim czasie zyskał zielone światło również w Berlinie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Francja budżet UE 2014-2020

Wzrastają kary za niepłacenie alimentów

Wzrastają kary za niepłacenie alimentów. Wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca możliwość karania za przestępstwo niealimentacji nawet rokiem więzienia. Przede wszystkim jednak wobec skazanych może być stosowany dozór elektroniczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Moniką Janus z Krajowej Rady Komorniczej i Pauliną Urbańską, przedstawicielką stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.
Zobacz więcej na temat:  alimenty dzieci

Ekspert o napięciach między USA a Niemcami

Europejczycy muszą wziąć sprawy w swoje ręce – mówiła niedawno Angela Merkel w kontekście relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Pomiędzy Berlinem a Waszyngtonem iskrzy już od pewnego czasu. Wcześniej Donald Trump atakował Niemcy za deficyt w handlu i brak odpowiednich wydatków na armię. W Świecie w Południe rozmowa z Markiem Wąsińskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy USA Angela Merkel Donald Trump

Markowe ubrania i drogie telefony wśród najmłodszych

Drogie telefony komórkowe i markowe ubrania są coraz ważniejsze dla dzieci i młodych ludzi. Zdarza się, że ci, którzy ich nie mają słyszą wyzwiska, żarty na swój temat lub są wykluczani z grupy. O tym, czy zróżnicowanie zarobków rodziców ma wpływ na samopoczucie dzieci w szkole i czy dzieci dostrzegają te różnice, mówiły w audycji O Sobie Samych Anna Lukasik (Fundacja Sto Pociech) i Ewa Babicka (Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości).
Zobacz więcej na temat:  technologie dzieci młodzież

Kontrowersje wokół polowań

- Wśród znanych myśliwych są m.in. Ernest Hemingway, Theodore Roosevelt, marszałek Piłsudski, a współcześnie: Bogusław Linda, Cezary Pazura, biskup Sławoj Głódź, ale też minister Szyszko, były prezydent Bronisław Komorowski czy Paweł Kukiz – wyliczał w audycji Szukając Dziury w Całym mec. dr Łukasz Urbański, radca prawny i myśliwy. Gość mówił także m.in. o tym jak wygląda polowanie.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Łukasz Warzecha