Polskie Radio
Section05
pr24

Litewska opozycja chce wspierać rozwój Wileńszczyzny

„Wileńszczyzna, w porównaniu z innymi rejonami kraju, jest najbardziej zaniedbanym rejonem. Tak nie powinno być, bo rejon ten znajduje się tuż obok stolicy” – powiedział podczas konferencji prasowej poseł konserwatywnej partii Związek Ojczyzny Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Paulius Saudargas. Zdaniem litewskich posłów istnieje potrzeba powołania specjalnego Funduszu Rozwoju Wileńszczyzny. O przedsięwzięciu i sytuacji na Wileńszczyźnie mówił w programie Świat w Południe Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Renik Wilno Litwa Romuald Mieczkowski Polacy za granicą

"Polacy są społeczeństwem wrażliwym na biedę i krzywdę"

Święto Trzech Króli to okazja do rozmowy o obdarowywaniu i niesieniu pomocy potrzebującym ludziom. Okazuje się - co najlepiej zauważyć w okresie Świat Bożonarodzeniowych - że Polacy są społeczeństwem wrażliwym na biedę i krzywdę innych, angażującym się aktywnie w różne akcje charytatywne. O dobroczynności Polaków mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Mateusz Zaremba.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 akcje charytatywne TVP Błażej Prośniewski

„Wiech po żydowsku”

Stefan Wiechecki to mistrz gwary warszawskiej i opisywania przedwojennego klimatu stolicy. – „Wiech” pisał o życiu miasta. Siłą rzeczy częścią jego historii musiała być społeczność żydowska, która stanowiła jedną trzecią Warszawy – wskazywał w Polskim Radiu 24 Piotr Herbich, współautor scenariusza sztuki „Wiech po żydowsku”. O przedstawieniu na naszej antenie mówił również Dariusz Kukowski, reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kultura żydowska Stefan Wiechecki Warszawa

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie

Wystawa w Warszawie. "Chcemy zwrócić uwagę na los zwierząt"

Psy, koty, krowy, konie, lisy czy kozy. Podopieczni Fundacji VIVA, która walczy o respektowanie praw zwierząt, są bohaterami fotografii prezentowanych w oknach jednej z kamienic na warszawskim Nowym Świecie. – Chcemy za pomocą wystawy zwrócić uwagę na los tych zwierząt – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński, przedstawiciel organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawa zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe Cezary Wyszyński

Kłopoty z usługami telekomunikacyjnymi

W jaki sposób operatorzy komórkowi zdobywają nowych klientów? Czy gwarantowany zasięg i promocyjne ceny abonamentów są realne? Jakie problemy miewają Polacy z rynkiem telekomunikacyjnym? O najczęstszych z nich powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Popławska z Federacji Konsumentów oraz Irena Górecka z Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej i Witold Tomaszewski z Telepolis.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 telekomunikacja telekomunikacja mobilna

Polski mistrz świata straci złoty medal przez doping?

Konrad Bukowiecki jest mistrzem świata i rekordzistą świata juniorów w pchnięciu kulą. Kilka miesięcy temu okazało się, że w jego organizmie znaleziono zabronioną substancję. Komisja ds. zwalczania dopingu udzieliła mu nagany. Bukowiecki udowodnił, że środek przyjął nieświadomie, ponieważ substancja znajdowała się w odżywce, którą kupił, a która - według zapewnień producenta - miała być czysta. Komisja przyjęła te argumenty choć nagana może oznaczać, że straci tytuł mistrza świata juniorów. O sytuacji mówił w Magazynie Sportowym sam lekkoatleta.
Zobacz więcej na temat:  doping

Afery taśmowe, które wstrząsnęły polską polityką

W ostatnich latach polska scena polityczna zmieniała się również pod wpływem nagrań rozmów prominentnych polityków, dziennikarzy i ludzi biznesu. W audycji Kulisy Spraw Paweł Siennicki, dziennikarz Polski The Times, współautor książki "Towarzystwo Lwa Rywina", mówił o najważniejszych aferach taśmowych, które wstrząsały rodzimym życiem publicznym.
Zobacz więcej na temat:  polityka afera taśmowa lew rywin Józef Oleksy Adam Michnik Gazeta Wyborcza Michał Majewski Kulisy Spraw Platforma Obywatelska afera podsłuchowa POLSKA

Brexit i zawirowania w europejskiej polityce Londynu

Premier Theresa May ogłosiła, że nowym przedstawicielem Wielkiej Brytanii w Brukseli będzie sir Tim Barrow. To doświadczony dyplomata, były ambasador w Moskwie. Zastąpi on Ivana Rogersa, który miał być kluczową postacią w rokowaniach brexitowych. Sprawę w Świecie w Powiększeniu komentował dr Jarosław Kuisz z "Kultury Liberalnej" i Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Michał Żakowski Adam Dąbrowski Jarosław Kuisz Theresa May

"Polską polityką rządzi gen autodestrukcji"

- Fundamentalnym problemem całej opozycji jest brak silnego lidera. Kolejni kandydaci się wykładają: Ryszard Petru na Maderze, Mateusz Kijowski na fakturach, a Grzegorz Schetyna nie jest nową jakością, która by porywała - powiedziała Anna Gielewska z tygodnika Wprost. W Debacie Dnia o kondycji polskiej opozycji mówił też Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Mateusz Kijowski KOD Nowoczesna Grzegorz Osiecki PiS Platforma Obywatelska Donald Tusk