Polskie Radio
Section05

pr24

"Wzrost PKB to dowód skuteczności polskiego rządu"

Polska gospodarka przyspiesza, w pierwszym kwartale rozwijała się w tempie 4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z szybkim szacunkiem, który GUS opublikował w połowie maja. Dane komentowali w audycji Rządy Pieniądza Jerzy Bielewicz (finansista), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Maciej Bitner (WiseEuropa).
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny Komisja Europejska G20 pkb pieniądze Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusz Morawiecki

Wydajemy nawet 200 tys. złotych na wychowanie dziecka

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do osiągnięcia przez nie pełnoletności, wynosi od 176 tysięcy do 200 tysięcy złotych. Przy dwójce dzieci koszty mogą wynieść nawet blisko 370 tysięcy złotych, a przy trójce zbliżają się do pół miliona. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum imienia Adama Smitha. Dane komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski, prezes instytucji.
Zobacz więcej na temat:  dzieci wychowanie pieniądze Andrzej Sadowski program 500+ rodzicielstwo

Wybory w Wielkiej Brytanii. "Partia Pracy odbiła się od dna"

Premier Theresa May nie wzięła udziału w środowej debacie telewizyjnej pomiędzy siedmioma liderami najważniejszych brytyjskich ugrupowań politycznych na tydzień przed wyborami. Według sondażu przeprowadzonego przez Yougov i opublikowanego w czwartek przez „The Times” Partia Konserwatywna może liczyć na 42 proc., podczas gdy Partia Pracy na 39 proc. O wyborach w Wielkie Brytanii oraz Brexicie mówił w audycji Świat w Południe dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Anglia wybory Brexit Wojciech Lewandowski

"O prawie łaski powinien wypowiedzieć się TK"

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski uważa, że Sąd Najwyższy nie powinien ingerować w prerogatywę prezydenta. W środę odpowiadając na pytanie prawne, sąd uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję przed prawomocnym wyrokiem. Sprawę Mariusza Kamińskiego komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg z Radia Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński Trybunał Konstytucyjny ABW CBA prezydent Andrzej Duda Krzysztof Szczerski

„Decyzja SN to salwa w wojnie między sędziami a władzą”

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – komentował w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, odnosząc się do wyroku SN ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. – Sędziowie nie zajmowali się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – mówił z kolei Marcin Celiński z „Liberte!”
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński prezydent CBA Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

"Werdykt Sądu Najwyższego to nie decyzja polityczna"

– To nie jest werdykt polityczny, to wyrok Sądu Najwyższego – podkreślał w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski. Polityk Platformy Obywatelskiej na naszej antenie odniósł się do wyroku SN, który stwierdził, że prezydent Andrzej Duda nie powinien był ułaskawiać byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego, i jego współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Paweł Zalewski Sąd Najwyższy Andrzej Duda prezydent Mariusz Kamiński CBA PiS Trybunał Konstytucyjny

Podsumowanie Dnia: Sąd Najwyższy o prawie łaski

Przesłuchanie Ewy Kopacz w związku z nieprzeprowadzeniem sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także wyrok Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę m.in. Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To główne tematy, które poruszaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Mariusz Kamiński Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości CBA

Relacje transatlantyckie a bezpieczeństwo Europy

Ostatnia wizyta Donalda Trumpa w Europie – na szczytach NATO i G7 – uwidoczniła coraz większe rozbieżności między Waszyngtonem a pozostałymi sojusznikami. Czy brak porozumienia w kwestiach gospodarczych czy klimatycznych wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo Starego Kontynentu? O tym w Światowej Szachownicy mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO USA Donald Trump Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne