Polskie Radio
Section05

pr24

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL

Dziennikarze w archiwum SBU. "Wiele dokumentów o Polsce"

Dwaj polscy dziennikarze spenetrowali kijowskie archiwum SBU, poszukując w 2009 roku dokumentów związanych z funkcjonowaniem więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim. Okazało się, że wśród tysięcy akt ukraińskiego KGB, wiele jest związanych z losami Polaków. Jak przekonują, w przewrotny sposób archiwum sowieckich tajnych służb może dzisiaj uzupełnić wiedzę o wydarzeniach przełomowych dla naszego kraju. Przymierzają się do napisania o tym książki. Mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z Polskiego Radia Lublin i Paweł Bobołowicz, dziennikarz na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NKWD Wojciech Pokora historia Polski ZSRR 17 września 1939

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja historia Polski

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja manifestacje PRL

200 unikatowych fotografii w albumie „Przedwojenna Polska”

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy „do wód” uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album „Przedwojenna Polska” odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. O świecie, którego już nie ma opowiadał w Polskim Radiu 24 założyciel wydawnictwa BOSZ Bogusław Szymanik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdjęcia fotografia II Rzeczpospolita Biblioteka Narodowa