Polskie Radio
Section05

pr24

„Pasjonaci” - gotowość, aby każdego dnia wstawać i iść swoją drogą

Julia Lachowicz, Zbigniew Mikołejko, Maciej Stuhr, Janusz Onyszkiewicz, Tamara Gonzalez-Perea, Marek Niedźwiecki, Adam Małysz, Barbara Piwnik, Włodzimierz Cimoszewicz, Ryszard Bugaj – to tylko część rozmówców, którzy pojawiają się w książce „Pasjonaci”. - W książce występują nie tylko osoby powszechnie znane, ale też znane tylko w swoich środowiskach. Taki był mój zamysł – chciałam pokazać pasję u ludzi dojrzałych i młodych, by książka była przekrojowa, stąd taki wybór bohaterów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Kowalska, autorka książki „Pasjonaci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki wywiad literatura

Obserwacje gwiazd. "W Bieszczadach niebo jest bliżej Ziemi"

- W Bieszczadach można odnieść wrażenie, że niebo jest bliżej Ziemi. Jeśli jesteśmy w miejscu, w którym mamy mało sztucznych świateł, a bogactwo tych naturalnych od gwiazd, to faktycznie można odnieść wrażenie, że niebo wisi nam nad głowami – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wójcicki. Astronom obserwuje właśnie niebo w Bieszczadach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niebo astronomia Bieszczady Karol Wójcicki

Marsz OPZZ w Warszawie pod hasłem „Przywróćmy godną pracę"

Pierwszego maja w Warszawie odbędzie się jeden duży marsz i kilka innych zgromadzeń publicznych. Największą manifestacją w Warszawie był marsz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych pod hasłem „Przywróćmy godną pracę”. Uczestnicy manifestacji zebrali się na wiecu przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika między godziną 10 a 11:30. Po wiecu kolumna przeszła do Krakowskiego Przedmieścia na plac Zamkowy. Manifestację OPZZ relacjonował reporter Polskiego Radia Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja Warszawa OPZZ praca

„Dumni z Polski”, czyli co Polaków napawa dumą

„Dumni z Polski” to specjalny dodatek do dziennika „Rzeczpospolita”, który obejmuje polską historię, sztukę i naukę. – Jeśli chodzi o historię Polski, to najważniejszym wydarzeniem była Unia Lubelska. To było przełomowe wydarzenie, które do dzisiaj owocuje. Cała nasza kultura jest oparta na tym wydarzeniu – mówiła Monika Rotulska, historyk i dziennikarka „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Chrzest Polski chrześcijaństwo

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja historia Polski PRL Robert Kostro

Koncert piosenek Leonarda Cohena w studio Polskiego Radia

„Słynny niebieski prochowiec” to spektakl multimedialny i koncert z piosenkami Leonarda Cohena. Opowiada o młodości, poezji, muzyce i szalonych latach sześćdziesiątych na kanwie legendarnych ballad i wierszy  jednego z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności. Wydarzenie odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Impreza 1 maja od godziny 19. O spektaklu i twórczości Leonarda Cohena mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Roman Kołakowski, reżyser spektaklu i tłumacz piosenek barda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leonard Cohen koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Warszawa

Obrona konieczna. "Mój dom, moją twierdzą"

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w prawie dotyczącym obrony koniecznej. Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że zgodnie z projektem, nie będzie podlegał karze ten, kto odpiera zamach związany z wdarciem się do jego domu, nawet jeśli przekracza granice obrony koniecznej. Propozycję resortu sprawiedliwości skomentował w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kubiciel z City Security.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro samoobrona

Nowe otwarcie. Brexit szansą dla UE

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wyraziła opinię, że w przypadku trudnych negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, "brak porozumienia będzie lepszy niż złe porozumienie". "Będą chwile, kiedy negocjacje będą trudne" - powiedziała. Do niełatwo zapowiadających się rozmów na linii Unia Europejska – Wielka Brytania odnieśli się goście magazynu Świat w powiększeniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Theresa May

"Uległość" Houellebecqa. Czy islam podbije Europę?

Książka Michela Houellebecqa "Uległość" przedstawia wizję Francji, w której w 2022 roku prezydentem zostaje kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Mohammed Ben Abbes zamierza restaurować Cesarstwo Rzymskie, ale z wiarą w Mahometa jako religią państwową. O tym, na ile taki scenariusz jest fikcją, a na ile prawdą, rozmawiali w Polskim Radiu 24 dramaturg i tłumacz Antoni Libera i publicystka mieszkająca w Paryżu Agnieszka Kołakowska.
Zobacz więcej na temat:  Francja islam wybory we Francji imigranci w Europie książki czytelnictwo

Wicemarszałek Senatu Maria Koc: mści się gruba kreska

Do zmiany tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłych pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin wzywali w sobotę uczestnicy manifestacji przed Sejmem. Mówiła o tym w programie Dwóch na Jednego Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa PRL komunizm Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz emerytura

"Nie ma konieczności, by PiS odpowiadał na Marsz Wolności"

– Wydaje mi się, że ta demonstracja będzie o wiele mniej liczna niż przed rokiem – powiedział Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Odniósł się w ten sposób do planowanego na 6 maja Marszu Wolności organizowanego przez środowiska opozycyjne. W audycji "Wróżenie z faktów" temat skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

"Angole" Ewy Winnickiej, czyli polski sen o życiowym spełnieniu

Dla jednych współczesne Eldorado, w którym można dobrze zarobić i osiągnąć kolejne szczeble na ścieżce kariery, dla drugich miejsce, gdzie zetknęli się z wielkim poczuciem rozczarowania, poniżenia i niemalże niewolniczym traktowaniem. Wyspy Brytyjskie w ostatnich latach stały się przystanią dla setek tysięcy Polaków. Jak naprawdę wygląda życie naszych rodaków na emigracji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja Wielka Brytania Polonia

Rodzice SOS. "Przywrócić godność dzieciom"

Nie domy dziecka, ale rodziny i mamy zastępcze, które opiekują się grupką dzieci, traktując je jak własne – to znacznie lepszy pomysł na stworzenie dzieciom pozbawionym rodziców namiastki domu, w którym będą rodzice, rodzeństwo i normalne, domowe życie z podziałem obowiązków i zaspokajaniem potrzeb. O byciu rodzicem zastępczym i poszukiwaniu rodzin do projektu SOS Wioski Dziecięce mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce) i mama zastępcza Małgorzata Błażewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzice dzieci dzieciństwo społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie