Polskie Radio
Section05

psychologia

Pandemiczny przewrót cyfrowy. Ekspert: przestajemy potrzebować już pewnych rzeczy

- Proces ten prowadzi do tego, że przestajemy potrzebować pewnych rzeczy. Nie jest nam już potrzebna powierzchnia biurowa, personel pomocniczy. W ekonomicznej analizie tego zjawiska jest to stan, który opłaca nam się utrzymać - powiedział o zmianach w naszym życiu wywołanych przez pandemię Paweł Ellerik, ekspert ds. cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie gospodarka polska POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Psycholog: drastyczna zmiana dotychczasowych warunków życia jest jednym z najdotkliwszych przeżyć

- Każdy z nas doświadcza poczucia zagrożenia na swój indywidualny sposób. Dla jednej osoby może być czymś najbardziej stresującym, a dla drugiej może być to obojętne lub wręcz pozytywne. Pandemia spowodowała przewartościowanie naszych przekonań w wielu obszarach - powiedziała Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus pandemia COVID-19 psychiatria

Zdrowie w pandemii. Dr Żukowski: obecna sytuacja może spowodować, że młodzi zmienią się na stałe

- Teoretycznie młodzi lepiej poruszają się w świecie wirtualnym, jednak z drugiej strony brak kontaktu z rówieśnikami czy edukacja domowa spowodowały, że znaleźli się w stanie szczególnego stresu. Sytuacja ta może się przyczynić do tego, że to właśnie młodzi ludzie trwale się zmienią. Bardziej niż inne pokolenia - ocenił stan psychiczny młodych Polaków w czasie pandemii dr Tomasz Żukowski, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 młodzież zdrowie kontakty POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie psychiatria depresja Jakub Jamrozek

Jak uczyć się na błędach i dlaczego warto to robić?

W świecie, w którym perfekcjonizm w każdej dziedzinie jest bardzo pożądany, błędy postrzegane są jako oznaka słabości lub brak umiejętności. Czy słusznie? Przecież zdarzają się każdemu. Co więcej, są nieodłącznym elementem rozwoju zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jak więc nauczyć popełniać błędy dziecko i siebie, zaakceptować je i użyć jako trampoliny do samorozwoju młodego człowieka? Jak samemu wyzbyć się strachu, wstydu i niezdrowego perfekcjonizmu?
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna społeczeństwo dzieci rodzice Daniel Wydrych