Polskie Radio
Section05
ratownik górski

W Beskidach upalnie. GOPR apeluje do turystów, aby pamiętali o zapasie wody i nakryciu głowy

Bardzo dobre warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Temperatura była wysoka już we wtorek rano. Goprowcy podali, że termometry wszędzie przekraczały 20 stopni C. Jednocześnie wskazali, że na wędrówkę trzeba zabrać duży zapas płynów. Niezbędne jest też nakrycie głowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony beskidy GOPR góry lato upały turystyka zdrowie bezpieczeństwo społeczeństwo ratownik górski

NASZ WYWIAD Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ratownik wyjaśnia, jak wygląda praca na miejscu katastrofy

- Największa trudność leży w psychice człowieka, który znalazł się w środku takiej tragedii. Problemy techniczne zawsze można pokonać przy użyciu odpowiedniego sprzętu, ale duży stopień trudności tkwi w tym, aby być odpowiednio przygotowanym psychicznie, a czasami to, co dzieje się na miejscu, przerasta nasze wyobrażenia - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jerzy Siodłak, naczelnik GOPR i uczestnik akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Syria Bliski Wschód trzęsienie ziemi ratownik górski ratownik medyczny pomoc

Wakacje w górach. Reportaż o uważności na szlaku [POSŁUCHAJ]

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi zwiększyła się liczba wypadków w górach. W ten weekend TOPR pomagał w Tatrach w sumie 12 osobom. Kilka z nich śmigłowcem przewieziono do szpitala. Były urazy nóg w Koziej Dolince, nad Morskim Okiem czy na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zagubieni na szlaku". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Trójka góry TOPR Tatry ratownik górski

Odpłatne akcje ratownicze w górach? MSWiA: nie ma takich planów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w górach - poinformował wydział prasowy resortu. Stanowiska reprezentowane przez GOPR i TOPR w tej kwestii są zbieżne ze stanowiskiem MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji MSWiA ratownik górski akcja ratunkowa góry turystyka odpowiedzialność GOPR TOPR służby ratunkowe służby i bezpieczeństwo społeczeństwo parki narodowe

TOPR i GOPR z dużym zastrzykiem gotówki. Jest umowa z MSWiA

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymają 15 milionów 612 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i ekwipunku ratowniczego dla ratowników górskich. Umowę w MSWIA w tej sprawie podpisali wiceminister Maciej Wąsik oraz przedstawiciele TOPR i GOPR.
Zobacz więcej na temat:  TOPR GOPR bezpieczeństwo MSWiA ratownik górski pieniądze POLSKA służby i bezpieczeństwo góry

Beata Sabała-Zielińska: ratownik TOPR nigdy nie powie: "głupi turysta"

- Jeśli spojrzymy na statystyki TOPR, to rocznie w Tatry wychodzi blisko 4 mln ludzi, więc trudno spodziewać się, żeby wszyscy byli doskonale przygotowani. Natomiast ratownicy nigdy nie oceniają tych, których ratują - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka, autorka książki "TOPR 2. Nie każdy wróci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Tatry TOPR ratownik górski KULTURA góry

Goprowskie wspomnienia. Błękitny krzyż na połoninie [POSŁUCHAJ]

Ratownicy górscy spod znaku błękitnego krzyża pełnią swoją ochotniczą służbę w Bieszczadach już od 60 lat. Z bieszczadzkim pogotowiem ratunkowym wiąże się też wspomnienie dyżurki w schronisku na Połoninie Wetlińskiej, przez wielu turystów nazywanym Chatką Puchatka. Jakie jeszcze wspomnienia przywołuje to miejsce i gdzie można poznać historię zarówno GOPR, jak i samej Chatki? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Bieszczady społeczeństwo pogotowie ratunkowe ratownik górski turystyka GOPR

Woda to groźny żywioł w każdych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

Woda może być źródłem życia i niszczycielskim żywiołem. A szczególnie za sprawą pogody, co dotkliwie odczuli niedawno mieszkańcy południowej Polski. Może być groźna nie tylko wtedy, kiedy ktoś się kąpie czy pływa łódką. Żywioły wody i wiatru niszczyły wszystko, co stanęło im na drodze. Coraz częściej mamy do czynienia z niszczycielskimi nawałnicami.
Zobacz więcej na temat:  woda bezpieczeństwo wakacje GOPR powódź burze WOPR ratownik wodny ratownik górski Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska