Polskie Radio
Section05
renesans

Savonarola. Prorok apokalipsy, wróg grzechu, krytyk papieża

23 maja 1498 roku na centralnym placu Florencji został powieszony, a następnie spalony na stosie Girolamo Savonarola. Mnich ten, który swoimi płomiennymi kazaniami porywał tłumy, przeszedł do historii jako postać niejednoznaczna: dla jednych stał się synonimem fanatyzmu, inni widzieli w nim żarliwego idealistę.  
Zobacz więcej na temat:  renesans średniowiecze chrześcijaństwo Kościół katolicki Włochy Florencja religia

Pierwsza wolna elekcja – fundament Rzeczpospolitej Obojga Narodów

12 maja 1573 roku w drodze pierwszej wolnej elekcji na króla Polski wybrano Henryka Walezego. Elekcja, która była potrzebą chwili, stała się później jednym z fundamentów ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wybór nowego króla po wygaśnięciu rodzimej dynastii Jagiellonów nie był łatwym zadaniem. Elekcję poprzedziły gorąca kampania wyborcza oraz burzliwe dyskusje dotyczące funkcjonowania państwa.
Zobacz więcej na temat:  renesans królowie Polski władcy Polski HISTORIA

"Portret starego mężczyzny z wnukiem" - niezwykły renesansowy realizm

To jeden z najsłynniejszych renesansowych portretów, dzieło florenckiego artysty Domenica Ghirlandaia. Przedstawia starego mężczyznę z wnukiem, jednak starzec i chłopiec nie pozowali wspólnie do tego obrazu. Rysy dziadka zostały odtworzone na podstawie rysunku wykonanego przez Ghirlandaia już po jego śmierci. Zapewne na życzenie rodziny zmarłego, Ghirlandaio najpierw wykonał dokumentacyjny, pośmiertny rysunek, a potem na jego podstawie obraz.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka renesans Grażyna Bastek Michał Montowski

Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim

Blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" oraz instrumenty naukowe z epoki, w tym cyrkiel Michała Anioła – to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa potrwa do końca lipca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mikołaj Kopernik renesans astronomia historia Polski Michał Anioł Zamek Królewski Warszawa wystawa Tomasz Miara Trójka

Wpływowe kobiety epoki renesansu. Książka "Zmierzch świata rycerzy" Anny Brzezińskiej

Anna Brzezińska w swojej książce historycznej "Zmierzch świata rycerzy" opowiada o wpływowych kobietach epoki renesansu, m.in. Lukrecji Borgii, Małgorzacie Andegaweńskiej i Izabeli Portugalskiej, ale nie tylko. - Nie piszę wyłącznie o kobietach, nie taki był zamysł. Natomiast w każdym świecie obcym potrzebujemy przewodników, a tutaj akurat tymi przewodnikami są kobiety, gdyż w pewnym sensie ich losy życiowe wyznaczają nam horyzont geograficzny tej książki - mówi autorka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura renesans

Renesans w Paryżu. Arcydzieła weneckich artystów we francuskiej galerii

Nie lada wydarzenie czeka na miłośników sztuki, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Paryża. W tamtejszym zabytkowym centrum ekspozycyjnym Hotel de la Marine można oglądać arcydzieła weneckich artystów z epoki renesansu, jak Tycjan, Paolo Veronese i Jacopo Tintoretto. Są to jedni z wielu malarzy, których prace można oglądać w słynnej, poddanej aktualnie remontowi, weneckiej galerii Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA renesans Katarzyna Cygler muzeum Paryż

Szymon Syreński - twórca polskiej botaniki doby renesansu

412 lat temu, 29 marca 1611 roku, zmarł w Krakowie wybitny botanik i lekarz Szymon Syreński. Urodzony (prawdopodobnie) w 1540 roku w Oświęcimiu, w mieszczańskiej rodzinie, wsławił się naukowym i użytkowym opracowaniem polskiego zielnika - o tyle polskiego, że źródeł opisywanych roślin szukał w okolicy, poszerzając zakres badanego obszaru o rośliny Europy Środkowej i Południowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna renesans Kraków zioła