Polskie Radio
Section05

renesans

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław André Gide

Elekcja 1575 roku. Stefan Batory i Anna Jagiellonka zasiadają na polskim tronie

15 grudnia 1575 roku szlachta okrzyknęła Annę Jagiellonkę królem Polski, przeznaczając na jej męża Stefana Batorego. Droga siedmiogrodzkiego księcia ku polskiej koronie nie była jednak usłana różami. Przyszły władca musiał bowiem pokonać wielu innych pretendentów do tronu, w tym m.in. cara Rosji Iwana IV Groźnego. Ostatecznie o jego elekcji przesądziła arogancja jego głównego rywala - cesarza Maksymiliana II Habsburga.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA historia Europy władcy Polski POLSKA Stefan Batory

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja Holandia Niderlandy HISTORIA literatura malarstwo filozofia