Polskie Radio
Section05

renesans

Pierwsza wolna elekcja – fundament Rzeczpospolitej Obojga Narodów

12 maja 1573 roku w drodze pierwszej wolnej elekcji na króla Polski wybrano Henryka Walezego. Elekcja, która była potrzebą chwili, stała się później jednym z fundamentów ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wybór nowego króla po wygaśnięciu rodzimej dynastii Jagiellonów nie był łatwym zadaniem. Elekcję poprzedziły gorąca kampania wyborcza oraz burzliwe dyskusje dotyczące funkcjonowania państwa.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski władcy Polski HISTORIA

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
Zobacz więcej na temat:  monety archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne zachodniopomorskie Kamień Pomorski rolnictwo Saksonia

Chór skupiający młodzież z sądeckich szkół. Reportaż "Miłośnicy dawnych melodii" [POSŁUCHAJ]

Są jednym z najbardziej uznanych chórów w Polsce, promujących muzykę dawną wśród młodych ludzi. Stowarzyszenie Młodzieżowego Chóru "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu wygrywa najbardziej prestiżowe konkursy w kraju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt.  "Miłośnicy dawnych melodii".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak pr poleca Nowy Sącz chór MUZYKA

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław André Gide

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Muzeum Narodowe w Poznaniu KULTURA wystawa zabytki średniowiecze Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka