Polskie Radio
Section05
RPO

Zbadano warunki pobytu Mariusza Kamińskiego w zakładzie karnym. RPO: ustalono, że są bardzo dobre

Rzecznik Praw Obywatelskich bada warunki, w jakich osadzeni są Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - poinformowało biuro Rzecznika. Według ustaleń warunki pobytu Mariusza Kamińskiego w zakładzie w Radomiu "są bardzo dobre". "Bardzo zły" ma być natomiast stan cel w areszcie przejściowym na warszawskim Grochowie, gdzie obaj przebywali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Mariusz Kamiński Maciej Wąsik areszt

RPO przeciwny karze bezwzględnego dożywocia. Wiceminister Warchoł: kary nie mogą rozzuchwalać

- Bezwzględne dożywocie dla najbrutalniejszych sprawców jest konieczne. Chroni przed iluzją kary - powiedział wiceszef MS Marcin Warchoł, odnosząc się do apelu RPO, aby wykreślić tzw. bezwzględne dożywocie z mającej wejść jesienią w życie reformy prawa karnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Wiącek RPO dożywocie kodeks karny służby i bezpieczeństwo

Reklamoza w warszawskim metrze. Urzędnicy Trzaskowskiego milczą ws. umów

- Brak przetargu na dzierżawę miejsc reklamowych w metrze to duża strata dla budżetu stolicy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Binkowski. Radny z klubu PiS dodaje, że "warto wpuścić konkurencję". Tymczasem władze metra, które podlegają ratuszowi w stolicy, nie zdradzają swoich decyzji ws. przedłużenia intratnych umów na obsługę reklam. Jakby tego było mało, reklamy w metrze stają się tak nieznośne dla przechodniów, że reaguje na nie sam rzecznik praw obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski RPO Warszawa reklama metro

"Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich?". Antoni Macierewicz o atakach na polskie służby na granicy

- Tutaj mamy do czynienia z atakowaniem praw obywatelskich i bezpieczeństwa polskich żołnierzy, obywateli, Polaków na granicy. Polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy stoją na terenie Polski, są atakowani fizycznie, rzuca się w nich kamieniami, różnymi przedmiotami, brutalnie się ich atakuje, lądują w szpitalu, a Rzecznik Praw Obywatelskich milczy... dlaczego? - pytał w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS, były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz POLSKA polityka granica straż graniczna służby i bezpieczeństwo Rzecznik Praw Obywatelskich RPO

"Kontynuowali wywód poprzedniego RPO". Mec. Andrzejewski podał powód odroczenia posiedzenia TK

Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, według którego Trybunał Konstytucyjny odroczył posiedzenie "dlatego, że przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich kontynuowali wywód poprzedniego rzecznika pana doktora Bodnara". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Andrzejewski premier Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny prawo prawo ue konstytucja POLSKA polityka RPO

Prof. Wiącek: nie godzę się na przywileje wyłącznie dla osób zaszczepionych

- Można stosować zróżnicowanie, ale tylko wówczas, gdy do jednej grupy włączamy zaszczepionych, przetestowanych i odpornych - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. - Wyrok TSUE z 15 lipca powinien zostać wykonany, on nie narusza konstytucji, co więcej - jest z nią zbieżny - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia epidemia Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Marcin Wiącek społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19

Prof. Marcin Wiącek wybrany przez Senat na RPO. Poseł PSL: mały sukces Koalicji Polskiej

- Poparcie dla naszego kandydata udało się  osiągnąć ponad podziałami politycznymi. Pomimo różnic potrafimy się porozumieć, strzec interesu i konstytucji RP - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PSL Urszula Nowogórska. Senat wyraził w środę zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za było 93 senatorów, nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Marcin Wiącek Senat Sejm

Sejm wybrał prof. Wiącka na nowego RPO. Andrzejewski: jego poprzednik ewidentnie naruszał konstytucję

- Zasadą działania RPO powinno być posłuszeństwo obowiązującemu prawu. Poprzedni rzecznik bardziej hołdował temu, co mówią nam organa UE, niż temu, co wynika z orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. I to było niedopuszczalne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.  
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Sejm Senat POLSKA polityka

"Mam nadzieję, że sprawa zostanie definitywnie zamknięta". Małgorzata Kidawa-Błońska o wyborze RPO

– Mam nadzieję, że pan profesor, mając poczucie, że został wybrany przez cały Sejm, będzie bardzo dobrym rzecznikiem – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, komentując kolejną próbę wyłonienia Rzecznika Praw Obywatelskich i kandydaturę prof. Marcina Wiącka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Beata Michniewicz