Polskie Radio
Section05
seks

Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?

Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności, a także poszukiwaniu przez każdego z nas życiowej przyjemności, która może być definiowana w naprawdę różny sposób. Na pierwszą audycję pt. "Przyjemność po mojej stronie" zaprosiła Monika Borzym. Jej gościnią była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Borzym seks seksualność relacje intymność związki ludzie społeczeństwo zdrowie zdrowie i dieta

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a boicie się zapytać?"

Sześć lat po publikacji "Sztuka obsługi penisa" na rynku pojawiła się "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania". - Sporo się od tamtego czasu pozmieniało w naszym podejściu do seksu - mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta i współautor publikacji. - Każdy rozdział w tej książce to nowe zjawisko, które albo jeszcze raczkowała te kilka lat temu, albo w ogóle się pojawiło w nowej odsłonie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek seks społeczeństwo sztuka kochania kobieta mężczyzna miłość erotyka

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

Ta okropna wspaniała Madame du Barry. Kim była bohaterka filmu "Kochanica króla"?

Ostatnia faworyta króla Ludwika XV, zarówno za życia, jak i po śmierci była przedmiotem tyleż podziwu i zazdrości, co nienawistnych plotek i politycznych intryg. W czasie, gdy wszyscy o niej mówili, ona o sobie nie mówiła nic. Dlatego dziś tak trudno dotrzeć do prawdy o Jeanne du Barry.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik XVI HISTORIA Francja król królestwo Maria Antonina seks Rewolucja Francuska Paryż Wersal

Książę Andrzej odpowie za napaść seksualną. Elżbieta II pozbawiła go honorów

Brytyjski dwór odcina się od księcia Andrzeja. Królowa Elżbieta II pozbawiła go właśnie honorów wojskowych i patronatów. Buckingham Palace poinformował, że syn monarchini nie będzie pełnił funkcji publicznych. Wszystko przez oskarżenia, że książę wykorzystał seksualnie siedemnastolatkę Virginię Giuffre. Miał mu to umożliwić skazany za pedofilię finansista Jeffrey Epstein.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II Jeffrey Epstein przestępczość seks seksafera

"Ważna obecność i bliskość". Dr Sabina Zalewska o świętach Bożego Narodzenia

Jak przeżyć Święta, gdy wśród zaleceń związanych z pandemią mówi się o unikaniu kontaktów i trzymaniu dystansu? Jakie wartości powinny być na pierwszym miejscu w świątecznej gorączce? Na te pytania próbowała odpowiedzieć w Polskim Radiu 24 dr Sabina Zalewska, psychoterapeuta dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo seks Polskie Radio 24 dzieci psychologia Boże Narodzenie

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: ważne jest ukształtowanie odpowiedniej wrażliwości

- Ważne jest nie tylko przekazanie dziecku wiedzy, ale ukształtowanie w nim takiej wrażliwości - szacunku dla człowieka, dla ludzkiego ciała, dla swojego ciała - aby dziecko w sytuacji, kiedy zetknie się na przykład z pornografią, poczuło, że coś tu nie gra, że to jest wbrew jego wrażliwości - powiedziała w Polskim Radiu 24 psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo seks Polskie Radio 24 dzieci