Polskie Radio
Section05

służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS "Dzień gniewu" Hamasu. Żaryn: apelujemy o czujność zwłaszcza w krajach, gdzie mieszka wielu radykalnych muzułmanów

- Apel o czujność dotyczy przede wszystkim tych osób, które mieszkają w państwach o dużej obecności radykałów muzułmańskich - mówił, odnosząc się do zapowiadanego przez Hamas tzw. dnia gniewu, w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Stanisław Żaryn (sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia wojsko Wojsko Polskie granica Białoruś Rosja Stanisław Żaryn Hamas Katarzyna Gójska

Szef MSWiA: Donald Tusk wyraził zgodę na podpisanie umowy między służbami kontrwywiadu wojskowego a rosyjskim FSB

- W 2012 r. podpisano umowę między służbami kontrwywiadu wojskowego a rosyjskim FSB, czyli następczynią KGB. Bez wiedzy NATO i za zgodą Tuska - powiedział w TVP Info minister spraw wewnętrznych i administracji, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji służby specjalne Mariusz Kamiński bezpieczeństwo Platforma Obywatelska Donald Tusk opozycja

PR24 Wyrok sądu ws. wypowiedzi na temat paktu migracyjnego. Karczewski: udaremniono próbę cenzury

- Zażalenia organizacji w tej sprawie to próba ocenzurowania swobodnych, zgodnych z prawdą wypowiedzi. My absolutnie nie zgadzamy się na przymusową relokację migrantów i głośno o tym mówimy. Premier Mateusz Morawiecki zawetował tę unijną propozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Stanisław Karczewski migracja

Akcja dezinformacyjna przeciwko Polsce. Żaryn: spodziewamy się dalszych prób destabilizacji państwa

- Spodziewamy się dalszych prób destabilizowania debaty publicznej i polskiego państwa w przededniu wyborów, a potem być może również w trakcie ich trwania - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Stanisław Żaryn dezinformacja Rosja

Szef MON: Tusk nazwał WOT parawojskiem, sam zasłużył na miano parapolityka

Jak podkreślił minister obrony narodowej, mundurowi z Wojsk Obrony Terytorialnej to ludzie, którzy zasłużyli na szacunek, a nie inwektywy. - Wczoraj Tusk nazwał żołnierzy WOT parawojskiem, można powiedzieć, że to Tusk zasługuje na miano parapolityka - oświadczył Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie wojsko żołnierze armia WOT

TYLKO U NAS "Rekord zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". Szef MON podał najnowsze dane

- W ciągu 18 miesięcy działania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do wojska zgłosiło się ponad 49 tysięcy 632 nowych żołnierzy - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia wojsko Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Krzysztof Świątek granica Białoruś Rosja

Chrzest nowego patrolowca Straży Granicznej. Uroczystość z udziałem marszałek Sejmu

Na Westerplatte w Gdańsku, z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, odbędzie się po południu uroczysty chrzest nowego patrolowca Straży Granicznej. Pełnomorska jednostka SG-301 ma otrzymać imię Generał Józef Haller. Będzie to największy statek w morskiej flocie tej formacji i jedna z najnowocześniejszych takich jednostek na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna Elżbieta Witek

W Izraelu będzie rząd jedności narodowej. "Chodzi o uzyskanie legitymacji do wojny z Hamasem"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i lider opozycji Beni Ganc zgodzili się w środę utworzyć wspólny nadzwyczajny rząd jedności narodowej i gabinet wojenny. Z taką inicjatywą wyszła rządząca w Izraelu prawicowa koalicja. Według władz, premier potrzebuje obecności członków opozycji w nowym rządzie, by uzyskać legitymację do wojny z Hamasem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Europa polityka

Kolejne kraje zamierzają ewakuować swoich obywateli z Izraela. Biorą przykład z Polski

Coraz więcej europejskich krajów zamierza rozpocząć ewakuację swoich obywateli z ogarniętego wojną Izraela. Niemcy, choć początkowo tylko radziły pozostałym na Bliskim Wschodzie rodakom "bycie ostrożnym", również postanowiły zorganizować transport lotniczy. Na takie rozwiązane nie zdecydowały się jeszcze m.in. Szwecja i Czechy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael konflikty międzynarodowe Europa Strefa Gazy