Polskie Radio
Section05
socjologia

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Menopauza to nie pauza od życia. "Kobietom towarzyszy lęk, niepewność i przygnębienie"

"Menopauza to nie pauza" - taki jest wniosek ostatniego raportu o menopauzie. Tym razem pod naukową lupę poszły: odczucia, zachowania, stereotypy związane z menopauzą, która czy tego chcemy czy nie, dosięgnie każdego człowieka. Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta Artur Wolski badania socjologia infografika

NASZ WYWIAD Dobre wieści dla Polski. Dr Szacawa: wejście Finlandii i Szwecji do NATO to będzie "game changer" dla regionu Bałtyku

- Wejście Finlandii i Szwecji do NATO poprawi bezpieczeństwo Polski i regionu Morza Bałtyckiego. Zwiększy się głębia strategiczna NATO. Sojusz wydłuży tym samym o 1340 km granicę z Rosją. Będzie to miało bardzo duże znaczenie, choćby dla rosyjskiego planowania, rozmieszczenia sił. Nie wszystkie siły będą mogły być skupione na kierunku polskim czy też środkowoeuropejskim - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja bezpieczeństwo infografika

NASZ WYWIAD Zwrot o 180 stopni po inwazji Rosji na Ukrainę. Dr Szacawa: Finowie i Szwedzi za szybkim wejściem do NATO

- Mieliśmy do czynienia z bardzo szybką zmianą nastawienia opinii publicznej w Finlandii  i Szwecji, jeśli chodzi o chęć dołączenia do NATO. Poparcie dla tego kroku rośnie. To niezwykły przykład, jak błyskawicznie może zareagować społeczeństwo - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja

Dr Herudziński: od początku starano się napiętnować tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu w Smoleńsku

- Od początku w taki jednoznaczny sposób starano się napiętnować wszystkich tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu, czy którzy - może nieraz przedwcześnie czy zbyt nachalnie - próbowali tę wizję ataku na Polskę po prostu upublicznić i poddać weryfikacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Herudziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku polityka socjologia katastrofa smoleńska

Opozycja w dobie wojny. Dr Herudziński: nie potrafią wydostać się z kursu, który opiera się tylko na krytyce

- Siła polskiego rządu nie tkwi jedynie w jego posunięciach, ale przede wszystkim w zapamiętałości opozycji niepotrafiącej wydostać się z kursu, który opiera się tylko na krytyce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Herudziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania polityka społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska socjologia wojna na Ukrainie wojna 2022 Polityka zagraniczna Polski opozycja POLSKA

"Nie warto się karmić negatywnymi emocjami". Daria Przybyła o umiejętności przebaczania

- Warto zacząć od wybaczenia samemu sobie tak jak i zacząć dostrzegać dobro w sobie, a nie wroga. Nie karmić swojego ducha negatywnymi emocjami, tylko jeśli w samym sobie zobaczymy człowieka, możemy wybaczyć drugiej osobie - powiedziała autorka i prowadząca "Świat nie-przedstawiony" Daria Przybyła. Gościem audycji był również aktor Lech Dyblik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emocje socjologia psychologia społeczeństwo nastrój

Jaki jest związek pomiędzy gustem muzycznym a pozycją klasową? Socjologowie wyjaśniają

Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużej mierze od pozycji klasowej. W Polsce muzykę klasyczną najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści, a disco-polo rolnicy i pracownicy fizyczni. Rozkład preferencji muzycznych wśród Polaków potwierdzili socjologowie z PAN, autorzy projektu badawczego dot. społeczeństwa i muzyki.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA ciekawostki odkrycia i ciekawostki MUZYKA społeczeństwo socjologia badanie badania

"Jest trochę zamieszania, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach". Prof. Jabłoński o Polskim Ładzie

- Są pewne niepokoje Polaków i znużenie tym, co się dzieje np. z pandemią. Dochodzi do nieporozumień, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach podatkowych. Nie wszystko zostało dopięte, ale zawsze są możliwe poprawki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłonski, socjolog z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład pieniądze gospodarka polska socjologia polityka energia prąd inflacja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Ekspert ds. nowych technologii: wschodnia Europa chciałaby brać udział w wyścigu sztucznej inteligencji

- Jako obszar wschodni UE nie wypracowaliśmy żadnego podmiotu takiego jak Facebook, Google. Staramy się działać prawem - tworzyć pewne normy prawne. Natomiast wschód Europy jest bardzo otwarty na dołączenie do tego wyścigu sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Lewicki, konsultant ds. prognostyki cywilizacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia społeczeństwo socjologia polityka media technologie

Pandemia a polityka. Politolog: radykalizacja postępuje, wirus powstrzymał to, ale na krótko

- Światowa polityka się radykalizuje, my nie jesteśmy wyjątkiem. Obserwujemy to w polskiej polityce od dawna. Różne momenty jej radykalizacji widzimy po różnych stronach sceny politycznej. Wydaje się to trwałym zjawiskiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup (politolog, UW) 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia społeczeństwo socjologia polityka Adrian Klarenbach