Polskie Radio
Section05
socjologia

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm

Największe rozczarowania studentów? Dziennikarstwo, socjologia i komunikacja społeczna

Badania wykazały, że ponad 40 procent młodych Amerykanów żałuje wyboru kierunku studiów. Najczęściej są to osoby, które ukończyły dziennikarstwo, socjologię i nauki humanistyczne. Czy naprawdę takie studia do niczego się nie przydają? A jak na ten problem patrzą polscy studenci?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo studenci studia młodzież dziennikarstwo socjologia umiejętności miękkie Józef Niewiarowski praca Radosław Nałęcz Trójka

Prof. Piotr Sztompka: socjolog musi nieustannie nadążać za społeczeństwem

- Socjologowie są nieźli, jeśli chodzi o interpretację post factum. Po tym, jak już coś się zdarzyło. Natomiast z przewidywaniami jest kiepsko, więc musimy stale nadążać za tym, co się dzieje - powiedział prof. Piotr Sztompka. Socjolog, podróżnik i fotograf w audycji "Po drugiej stronie lustra" wprowadził słuchaczy Programu 1 w meandry nauk społecznych. 
Zobacz więcej na temat:  socjologia Katarzyna Jankowska

"Przebudzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego o Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023

Największe spotkanie wolnych Białorusinów – tak o swojej inicjatywie opowiadają organizatorzy Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023. W Gródku pod Białymstokiem przez trzy dni rozmawiali i bawili się przy białoruskiej muzyce. – Tutaj, przynajmniej raz w roku, możemy spotkać się wszyscy. Ci, rozproszeni po całym świecie oraz ci, którzy od zawsze dbali o białoruskie dziedzictwo na Podlasiu. To również miejsce, gdzie zapraszamy wszystkich przyjaciół wolnej Białorusi i miłośników białoruskiej kultury – wyjaśniają na swojej stronie internetowej tutaka.org działacze Fundacji Tutaka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki socjologia