Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"Zachowają fasadę neutralności". Maciej Kożuszek o współpracy Chin z Rosją

- W jaką stronę Chiny by nie poszły, zrobią to ostrożnie. Nawet jeżeli wsparcie dla prezydenta Rosji zacznie się zmieniać, cały czas ta fasada neutralności będzie przez Chiny zachowywana - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna). Gościem "Debaty dnia" był również Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Chiny Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Rosyjskie ataki na zachodzie Ukrainy. Gen. Skrzypczak: cały kraj jest obszarem działań wojennych

Wojska rosyjskie systematycznie poszerzają obszar operacji lotniczych i atakują kolejne obiekty na zachodzie Ukrainy. - Trzeba sobie zdać sprawę, że Ukraina jest teatrem działań wojennych i uderzenia będą miały miejsce w każdym punkcie tego państwa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina lotnictwo Holandia Słowacja Patriot Lwów Kijów

"Doprowadziły do przełomu w postrzeganiu wojny". Maria Koc o rozmowach między USA i Chinami

- Rozmowy amerykańsko-chińskie doprowadziły do przełomu w postrzeganiu wojny przez Chińczyków. Oni widzą, że dużo więcej mogą stracić jeśli wejdą w konflikt ze światem Zachodu, chociażby ze Stanami Zjednoczonymi niż zyskają jeśli będą popierać Rosję - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Chiny Rosja Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe serwis wschodni

"Społeczeństwo jest okłamywane przez Putina. Możecie powstrzymać tę wojnę!". Specjalny list do Rosjan

Zarząd Polska Press wraz z pracownikami wystosował apel w formie listu w związku z niemożnością pogodzenia się ze śmiercią niewinnych ludzi na Ukrainie. "Nie możemy się pogodzić ze śmiercią niewinnych ludzi, którzy giną na Ukrainie. Pragniemy końca wojny i zatrzymania dążeń Władimira Putina, których celem jest zmiana układu sił w Europie. Jedną z możliwości jest pobudzenie Rosjan do działania i powstrzymania swoich władz. Dlatego napisaliśmy list do obywateli Rosji" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni list

Scholz rozmawiał z Putinem. Rosja powtarza swoje kłamstwa

W kilkudziesięciominutowej rozmowie kanclerz Niemiec Olaf Scholz zażądał od Władimira Putina zawieszenia broni, powrotu do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu i umożliwienia poszkodowanym Ukraińcom dostępu do pomocy humanitarnej. Prezydent Rosji miał uparcie powtarzać, że działania wojenne nie są wymierzone w ukraińską ludność cywilną.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Olaf Scholz Niemcy

KE zatwierdziła pomoc na rozbudowę zakładu LG Chem. "Wsparcie przyczyni się do rozwoju gospodarczego"

KE zatwierdziła wsparcie w wysokości 95 mln euro, którego Polska udzieliła na zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu LG Chem w zakresie baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. - Wsparcie przyczyni się do tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego - podkreśliła wiceprzewodnicząca KE, Margrethe Vestager.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka pojazdy elektryczne Komisja Europejska dolnośląskie GOSPODARKA

Brytyjskie wsparcie dla Ukrainy. Dr Winkler: ta armia walczy procedurami NATO i to jest skuteczne

- Widać, jak walczy ukraińska armia. Ona walczy procedurami NATO-wskimi i one się okazują bardzo skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, odnosząc się do brytyjskich i amerykańskich misji szkoleniowych na Ukrainie. Podkreślił, że wsparcie Zjednoczonego Królestwa, to nie tylko szkolenia, ale także dostawy uzbrojenia i wyposażenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Europa Wielka Brytania Ukraina NATO wojna 2022