Polskie Radio
Section05
święta

Nadmiar jedzenia. Jak kupować mniej i rozsądniej?

W Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton żywności. Konsumenci odpowiadają za 60 proc. całości wyrzucanego jedzenia. Na potrzeby raportu "Nie Marnuj Jedzenia 2023" banki żywności przeprowadziły badania na grupie 1000 osób i zapytały o nawyki dotyczące marnowania jedzenia. Co zrobić, by nie wyrzucać jedzenia? Jak kupować mniej i rozsądniej?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek żywność Błażej Krasoń Federacja Banków Żywności święta zakupy sklep społeczeństwo infografika

PR24 Ubezpieczenia podróżne. Za co warto zapłacić w polisie?

- Polacy podróżują coraz chętniej, dlatego jeśli nie będzie większych zawirowań, to jest szansa, że 2024 będzie rekordowy pod względem turystyki w porównaniu z latami sprzed pandemii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki WSB Merito. Jak dodał, przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć, by mieć spokojną głowę. Wskazał też, że im droższa polisa, tym bardziej warto ją kupić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święta Wielkanoc podróże ubezpieczenie turystyczne

Pełnia Księżyca a Święta Wielkanocne. Etnolog wyjaśnia

- Święta Wielkanocne najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej pod koniec kwietnia. Termin jest uzależniony od tego, kiedy przypada pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Wielkanoc co roku jest w niedzielę, właśnie po pierwszej wiosennej pełni - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, etnolog z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 Wielkanoc święta Kościół katolicki

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

5 wyzwań pracy drogowca i transportowca

Branża transportowa to kluczowy element gospodarki. Wpływa na nasze życie w wielu wymiarach – zapewnia m.in. przemieszczenie towarów i osób w granicach kraju i poza jego granicami. Praca w tej branży jest wyjątkowa i ma wiele odcieni. Jakich? Przedstawiamy 5 wyzwań pracy drogowca i transportowca!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców samochód drogi Europa ŚWIAT POLSKA HISTORIA PRL święta Święta różne

Na co zwrócić uwagę, kupując żywność przed świętami?

W czwartkowych "Czterech porach roku" będziemy mówić o tym, na co zwracać uwagę, kupując żywność przed świętami. Co powinno być napisane na etykietach w przypadku wyrobów garmażeryjnych czy wędlin? Czy na kiermaszach świątecznych, na których sprzedawane są wyroby wędliniarskie luzem, sprzedawca ma obowiązek pokazania klientowi etykiety towaru?
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc żywność święta sprzedaż Roman Czejarek

Represje wobec chrześcijan w Nikaragui. Święta bez procesji

Kościół katolicki w Nikaragui już drugi rok z rzędu rozpoczął w niedzielę obchody Wielkiego Tygodnia bez tradycyjnych procesji ulicznych, zakazanych przez prezydenta Daniela Ortegę, dyktatora środkowoamerykańskiego kraju o długiej katolickiej tradycji. Procesja z okazji Niedzieli Palmowej, inaugurująca Wielki Tydzień, odbyła się w bocznej nawie Katedry Metropolitalnej w stolicy kraju, Managui.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Wielkanoc święta chrześcijaństwo ŚWIAT Ameryka