Polskie Radio
Section05

trójka hp

Szokująca eskalacja sąsiedzkiego konfliktu. Posłuchaj II części reportażu "Krowa"

W miejscowości Czadrów koło Kamiennej Góry już czwarty rok trwa konflikt sąsiedzki między paniami C. a państwem Paździorami, którzy hodują krowy. Z powodu skarg gospodarstwo przeszło w ciągu ostatnich czterech lat 247 kontroli, jedynie jedna z nich okazała się zasadna. Mimo tego sąsiadki wciąż oskarżają rolników, zarzucając im nawet przyczynianie się do śmierci sąsiadów. Czy wygrana przez państwa Paździorów sprawa sądowa położy kres eskalacji konfliktu?
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca

Mecz Polska - Łotwa. Zwycięstwo 2:0 na koniec roku i początek rozmyślań o barażach

Piłkarska reprezentacja Polski zakończyła 2023 rok wygraną w sparingu z Łotwą 2:0. Biało-Czerwoni wrócą teraz do swoich klubów, a sztab selekcjonera Michała Probierza może zacząć myśleć o barażach, w których kadra powalczy o udział w Euro 2024. Tam, w marcu przyszłego roku, na początek zmierzymy się z Estonią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Robert Grzędowski reprezentacja Polski Euro 2024

Piotr Kościelny: nie robię planów powieści, każda książka ze mnie wypływa

- U kolegów po fachu zawsze jest jakaś zagadka, która wychodzi na koniec. U mnie zagadka jest na samym początku, od początku wiemy, kto zabił; staram się pokazać czytelnikom, jak doszło do schwytania i pracy śledczej. To inny typ kryminału - mówi Piotr Kościelny, pisarz i były prywatny detektyw. Na rynku niedawno pojawiła się jego najnowsza powieść "Szymek".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura książki Piotr Kościelny kryminał thriller KULTURA

Największe wyzwanie artystyczne Timura Karima. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Malarz Timur Karim wybrał Polskę jako swoją drugą ojczyznę. Mężczyzna urodził się w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, tam też ukończył liceum plastyczne. Studiował w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Repina w Sankt Petersburgu. Po studiach, w 1998 roku, wyjechał do Polski. Mieszka obecnie w Łańcucie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak malarstwo pr poleca

Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!

Na kolejną odsłonę serii "Wiedźmin" fani Andrzeja Sapkowskiego czekają od 2013 roku. Po latach ich cierpliwość zostanie wynagrodzona - kilka miesięcy temu pisarz zdradził, że pracuje nad nową książką. Z kolei teraz autor wskazał dokładniejszy termin premiery kontynuacji przygód Geralta z Rivii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Sapkowski Michał Kowarski literatura książki KULTURA Wiedźmin nowy Wiedźmin Piotr Firan Radosław Nałęcz

ORP Sokół – niezwykła podróż do muzeum. Od kiedy zwiedzanie?

Przez kilkanaście lat ORP Sokół, Bielik, Kondor i Sęp służyły w polskiej Marynarce Wojennej i stacjonowały w Gdyni. Obecnie żaden już nie znajduje się w służbie czynnej. – Jeden decyzją ministra obrony narodowej z roku 2020 stał się własnością Muzeum Marynarki Wojennej i od tamtego czasu był w stoczni marynarki stopniowo przygotowywany do tej funkcji, którą ma pełnić – okrętu muzeum, który ma być również memoriałem załóg polskich okrętów podwodnych, które w ciągu kilkudziesięciu lat służyły pod polską banderą – przypomina Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara marynarka wojenna Gdynia statek

Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest najstarszym kibicem warszawskiej Polonii, a także autorem książki "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie", dedykowanej Olgierdowi Budrewiczowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina bohater reportażu, najwierniejszy kibic Polonii Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż pr poleca II wojna światowa

Rezydencja hetmanów, Lubomirskich i Radziwiłłów, czyli Pałac Prezydencki i jego historia

Wśród wielu pięknych pałaców Warszawy znajduje się też jeden z najważniejszych – i nie zawsze dostępnych dla zwiedzających – w kraju. – Dziś zabieramy państwa na Krakowskie Przedmieście, do dawnej okazałej rezydencji Koniecpolskich i Radziwiłłów, która znana jest obecnie jako Pałac Prezydencki. Może się wydawać, że swoją funkcję pełni od wielu lat, tak naprawdę siedzibą głowy państwa stał się dopiero w latach 90. – przypomina Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka Warszawa KULTURA Radziwiłłowie

"Nie skacz" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"

"Nie skacz" Adama Wojtyszki to czwarty odcinek kryminalnego cyklu, który Teatr Polskiego Radia realizuje dla Trójki. – To konkretna formuła, czas trwania i klamra w postaci narratora. Bardzo żeśmy się podekscytowali, że troszkę się można pobawić w zagadki, w śledztwa, używając najpotężniejszego narzędzia dostępnego dla artysty, czyli wyobraźni – mówił, wspominając ideę powstania cyklu, scenarzysta i reżyser słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Adam Wojtyszko Teatr Polskiego Radia słuchowisko Aleksandra Radwan Grzegorz Kwiecień Paweł Drzewiecki pr poleca

Powrót El-Division. Krzysztof Janik o pracy nad nowym albumem i koncertach [WIDEO]

- Byliśmy zafascynowani muzyką elektroniczną: Klaus Schulze, Tangerine Dream, Kraftwerk czy inne kapele, ale nigdy nie graliśmy w ich stronę. Wydaje mi się, że współpracując z wokalistami i wokalistkami, oraz używając żywych instrumentów, muzyka wzbogaciła się o inny szlif - mówi Krzysztof Janik - wcześniej członek El-Division, aktualnie tworzący jako solista Electronic Division. Artysta w "Spotkaniu na Żądanie" opowiedział o nowatorstwie poprzedniej kapeli, nowym albumie i przygotowaniach do koncertów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Janik Tomasz Żąda muzyka elektroniczna

Podróż przez Grenlandię. Jak pokonuje się lodowe pustkowia?

Miłka Raulin w 2018 roku zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Rok temu z kolei ukończyła trawers Grenlandii. Została w ten sposób trzecią i najmłodszą Polką, która przemierzyła grenlandzkie pustkowia. W "Zagadkowej niedzieli" podróżniczka opowiedziała o wyzwaniach, z jakimi mierzyła się podczas podróży w poprzek wyspy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk grenlandia Miłka Raulin podróże

Finał festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023. Warwick Thornton z nagrodą główną

Tegoroczna, 31. odsłona festiwalu EnergaCAMERIMAGE przechodzi powoli do historii. Złotą Żabę w konkursie głównym otrzymał operator i reżyser filmu "The new boy" Warwick Thornton; spośród polskich produkcji jury wyróżniło "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka, z kolei w trakcie finałowej ceremonii nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Ryszard Jaźwiński Paweł Turski EnergaCAMERIMAGE kino

Cavaliada Warszawa: Diarmuid Howley z nagrodą pod patronatem Polskiego Radia

Na warszawskim Torwarze trwają zawody Cavaliada Tour 2023. Rozgrywanych w dniach 16-19 listopada turnieju prezentują się czołowi jeźdźcy z Polski i świata, a kolejny dzień zmagań przyniósł kolejne trofeum dla reprezentanta naszego kraju. W sobotę (18.11) przyznano także nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego, pod patronatem promocyjnym Polskiego Radia, którą wywalczył Diarmuid Howley.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Cavaliada CAVALIADA Tour Diarmuid Howley

Eliminacje Euro 2024: mecz Polska - Czechy pełen niewiadomych

Przed piłkarską reprezentacją Polski ostatni mecz eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni zmierzą się dziś z Czechami. Wciąż nie wiadomo czy wygrana zapewni Polakom bezpośredni awans – szanse są stosunkowo małe. Eksperci zwracają uwagę, że spotkaniu towarzyszy więcej znaków zapytania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Krzysztof Łoniewski reprezentacja Polski michał probierz Karol Świderski