Polskie Radio
Section05
Warszawa

"Euforia". Historia warszawskiego clubbingu na wystawie w muzeum

Co clubbing mówi o historii Polski? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie. - "Euforia" dokumentuje moment, w którym poczuliśmy, że powoli puszczają nam hamulce - mówi kurator wystawy Konrad Schiller. - Zostawiliśmy za sobą epokę komunizmu, a przed nami otwierał się nowy, kolorowy i wspaniały świat. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa fotografia Warszawa muzyka elektroniczna Kasia Dydo

Regulamin parkingów P+R. Zmiany zaczną obowiązywać w niedzielę

Kierowcy w Warszawie od niedzieli, 28 kwietnia, będą mogli parkować swoje auta przez cały weekend - również w nocy, bowiem zaczną obowiązywać nowe zapisy w regulaminie parkingów P+R. Posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych będą musieli mieć bilet komunikacji miejskiej, by za darmo zostawić tam auto, a ładowanie "elektryków" będzie płatne.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców Warszawa parkingi samochody samochody elektryczne hulajnogi kierowcy

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Warszawa historia Polski Antoni Dudek książki Błażej Brzostek

"Podziemny Muranów". Jak wyglądało życie w getcie warszawskim?

"Podziemny Muranów" to wyjątkowa książka, w której Jacek Leociak opisuje życie w getcie warszawskim podczas powstania. Niczym archeolog zbiera ślady wydarzeń, nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to aby upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Jacek Leociak Muranów Warszawa powstanie w getcie warszawskim historia Polski Podziemny Muranów

Barry Douglas i Orkiestra Polskiego Radia na Festiwalu Beethovena. Koncert w piątek

Powróćmy na tegoroczny Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena! Zapraszamy na retransmisję koncertu, który odbył się 27 marca w Filharmonii Narodowej, gdzie wystąpili Barry Douglas – fortepian oraz Orkiestra Polskiego Radia (dyr. Michał Klauza). Emisja w piątek (26.04) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty w Polskim Radiu Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Barry Douglas Ludwig van Beethoven Festiwal Beethovena Warszawa filharmonia narodowa Krzysztof Dziuba

Akcja aktywistek klimatycznych: warszawska Syrenka w Dzień Kobiet – to był idealny wybór

Do zdarzenia doszło 8 marca, w Dniu Kobiet. Dwie młode kobiety z inicjatywy "Ostatnie Pokolenie" oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Całość relacjonowały w mediach społecznościowych. Ich działanie, już kolejne, miało być zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z klimatem i przyszłością na ziemi młodego pokolenia. Urszula Żółtowska poświęciła temu reportaż "To jest alarm", który stał się podstawa do dyskusji w Klubie Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ostatnie Pokolenie Urszula Żółtowska-Tomaszewska aktywiści Warszawa kryzys klimatyczny Klub Trójki pr poleca Michał Nogaś

Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach

To z jego inicjatywy pod koniec XVII wieku powstał zalążek przyszłych Łazienek Królewskich, a już niebawem w tym słynnym warszawskim parku będzie można oglądać wystawę "Sztuka dobrego myślenia" poświęconą jego wyjątkowemu dziedzictwu. Mowa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, żyjącym w epoce baroku człowieku renesansu.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław Herakliusz Lubomirski Trójka Justyna Grabarz

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

Brutalny finał sąsiedzkiego sporu. Poszło m.in. o... kota

Stołeczni policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy pobili młotkiem swojego sąsiada. Przyczyną awantury był spór o kota, którego ofiara podarowała kiedyś jednemu nich, a następnie go zabrała. Napastnicy usłyszeli już zarzuty i zostali aresztowani. Wyjaśnienia na komisariacie złoży jednak też ofiara, która - jak ustalili mundurowi - kilkanaście miesięcy wcześniej pobiła swoich napastników używając deski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa policja polska

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski SZTUKA Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski HISTORIA

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA