Polskie Radio
Section05

Warszawa

Justyna Jary i Alegancka Kapela. Z fasonem o nowej Warszawie

Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Od wielu lat kontynuujemy muzyczne tradycje Warszawy. Podążając ścieżką wielkiego stołecznego barda - Stanisława Grzesiuka, wyśpiewujemy dawne oraz współczesne autorskie ballady celebrujące lokalność. Nie stronimy od charakterystycznego dla nurtu ballad podwórzowych humoru.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Magdalena Tejchma Stanisław Grzesiuk Stefan Wiechecki Leopold Tyrmand Justyna Jary

Przystań dla potrzebujących i konspiracyjny teatr. Historia Modlińskiej 257

W sercu warszawskiej Białołęki, przy ruchliwej ulicy Modlińskiej, stoi willa, która przetrwała ponad sto lat burzliwej historii. Zbudowana w duchu secesji, była świadkiem przemian społecznych, wojen, ale także przystanią dla potrzebujących i nieformalnym miejscem życia kulturalnego. Dziś, po gruntownej renowacji, odzyskała dawny blask i wkrótce stanie się miejscem spotkań lokalnej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Białołęka architektura secesja Leon Schiller KULTURA

Bandyta ze „Złego”, czyli legenda oprycha Paramonowa

Mijają dwa lata od kiedy ponad pół globu odetchnęło po śmierci Stalina.  W Polsce rządzi jeszcze jego protegowany - Bolesław Bierut.  Ale już niedługo pojedzie do Moskwy „w futerku, aby powrócić w kuferku”.  Za chwilę księgarskie półki weźmie szturmem powieść Leopolda Tyrmanda "ZŁY", a na ulicy Syreny w Warszawie, nie dość czujny milicjant, w wyniku ciosu łomem, straci oko i służbową TT-kę (pistolet samopowtarzalny).  Zrujnowana warszawska ulica śpiewa: „Na Ogrodowej ktoś głośno wrzasnął! To Paramonow młotkiem go trzasnął!" W Podcaście Mapa zbrodni Grzegorz Kalinowski i Marcel Woźniak zabiorą Państwa na niebezpieczną, ale jakże ciekawą podróż w gruzowiska powojennej Warszawy na spotkanie z niesławnym Paramonowem, najsłynniejszym bandytą powojennej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość milicja

Jan Kiepura wrócił do Warszawy. Cenny dar od syna śpiewaka

- Marjan Kiepura dał mi znać, że jest gotów przekazać do naszych zbiorów portret swojego ojca. Pomyślałem, że to bardzo szczęśliwy moment dla mnie, że mogę dopełnić taką łukową formę obecności Jana Kiepury w tym teatrze - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Beata Stylińska Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski Marjan Kiepura Dwójka KULTURA malarstwo

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel muzeum SZTUKA KULTURA Hanna Wróblewska Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska Kraków Dwójka Małgorzata Nieciecka- Mac Jarosław Trybuś