Polskie Radio
Section05
Warszawa

Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach

To z jego inicjatywy pod koniec XVII wieku powstał zalążek przyszłych Łazienek Królewskich, a już niebawem w tym słynnym warszawskim parku będzie można oglądać wystawę "Sztuka dobrego myślenia" poświęconą jego wyjątkowemu dziedzictwu. Mowa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, żyjącym w epoce baroku człowieku renesansu.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław Herakliusz Lubomirski Trójka Justyna Grabarz

Prof. Jacek Leociak gościem Jedynki. Jaki był "Podziemny Muranów"?

Gościem audycji będzie profesor Jacek Leociak - autor książki "Podziemny Muranów". Opisuje on życie w getcie warszawskim podczas powstania i jak archeolog zbiera ślady wydarzeń i nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to aby upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni. Jaka jest specyfika archeologii pamięci Muranowa?
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Jacek Leociak Muranów Warszawa

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

Brutalny finał sąsiedzkiego sporu. Poszło m.in. o... kota

Stołeczni policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy pobili młotkiem swojego sąsiada. Przyczyną awantury był spór o kota, którego ofiara podarowała kiedyś jednemu nich, a następnie go zabrała. Napastnicy usłyszeli już zarzuty i zostali aresztowani. Wyjaśnienia na komisariacie złoży jednak też ofiara, która - jak ustalili mundurowi - kilkanaście miesięcy wcześniej pobiła swoich napastników używając deski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa policja polska

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski SZTUKA Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski HISTORIA

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA

Projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji". Mieszkańcy dokumentują stolicę

W związku z kolejnym projektem rewitalizacji Warszawy zapadła decyzja o konieczności dokumentacji tego procesu. Zawodowi fotografowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, ruszyli z telefonami i aparatami, aby uwiecznić zmieniającą się stolicę. Za projekt odpowiada Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Warszawa Praga Grochów archiwum zdjęcia Dwójka Jakub Jamrozek Filip Springer KULTURA

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Warszawa