Polskie Radio
Section05
Warszawa

Warszawscy radni PiS pytają Trzaskowskiego o zatrucia psów. Ten zajmuje się kampanią wyborczą PO

Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało na sesji Rady Warszawy do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o informację na temat przyczyn zgłaszanych przez mieszkańców przypadków zatruć psów. Radni PiS chcą również dowiedzieć się, jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez służby miejskie. Samorządowcy zażądali też od informacji "ile kosztowała kampania z budżetu m.st. Warszawy".   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Warszawa Rafał Trzaskowski PO

Legendarny pistolet "Błyskawica" i jego bohaterscy twórcy na wystawie w Warszawie

– Jest to niezwykła historia bohaterów, których nie ma na pierwszych stronach książek historycznych, dlatego, że nie dowodzili i nie wygrywali bitew – stwierdził dr Jacek Konik. Gość "Trójki do trzeciej" opowiedział o wystawie "80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi", której wernisaż odbędzie się w piątek (22 września) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Trójka Katarzyna Cygler II wojna światowa

300 tys. zł dla "Zielonej granicy". Warszawski ratusz i marszałek Mazowsza dofinansowali skandaliczny film Holland

Film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland otrzymał 300 tys. zł dofinansowania od Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Taka informacja znajduje się na stronie tej instytucji. Film dostał wkład koprodukcyjny w ramach 13. edycji konkursu w czerwcu 2023.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Holland FILM migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Mazowsze samorząd Warszawa mazowieckie regiony

Zatrucia psów w Warszawie. Radni PiS żądają wyjaśnień od Rafała Trzaskowskiego i wzywają do działania

Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało na sesji Rady Warszawy do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o informację na temat przyczyn przypadków zatruć psów zgłaszanych przez mieszkańców. Radni PiS chcą również dowiedzieć się, jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez służby miejskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski Prawo i Sprawiedliwość PSY zwierzęta ptaki zatrucie pies mazowieckie regiony

Centralny Dom Dziecka "Smyk" i dewastujący pożar

48 lat temu, w niedzielę 21 września 1975 roku, około godz. 20:00 rozgrzane do czerwoności łożyska niewyłączonych schodów ruchomych na szóstym piętrze Centralnego Domu Dziecka (wtedy jeszcze bez członu "Smyk" w nazwie) wywołały tragiczny pożar, który później objął trzy poniższe kondygnacje. Z ogniem walczyło wiele zastępów straży pożarnej i udało się go zdusić dopiero w okolicach północy, choć prace nad pełnym dogaszeniem trwały jeszcze do godzin porannych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa PRL architektura

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

Pijany nastolatek uciekał samochodem przed policją. "Brawurową jazdę zakończył na torowisku"

Pijany 16-latek uciekał toyotą ulicami warszawskiej Pragi Północ. Swoją brawurową jazdę nastolatek zakończył na torowisku. On i jego 30-letnia znajoma mieli około 2 promili w wydychanym powietrzu - poinformowała kom. Paulina Onyszko z praskiej policji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Radio kierowców policja wypadek kierowcy pijani kierowcy samochody Warszawa przestępczość Drogówka

Naruszenie nietykalności i znieważenie policjantki. "Babcia Kasia" odpowie za agresję podczas Marszu Niepodległości

Do warszawskiego sądu rejonowego prokuratura skierowała kolejny akt oskarżenia przeciwko Katarzynie A., znanej jako "Babcia Kasia". Aktywistka została oskarżona o naruszenie nietykalności i znieważenie policjantki podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Marsz Niepodległości prokuratura regiony mazowieckie Warszawa

Kuba Przygoński opowiada, czym jest drifting: "To bardzo widowiskowa dyscyplina sportu"

- Drifting to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która rozwija się bardzo mocno w Polsce i na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kuba Przygoński, kierowca rajdowy z długą listą międzynarodowych sukcesów. Jak wygląda rywalizacja zawodników podczas zawodów driftingowych?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej jakub przygoński samochody kierowca Stadion Narodowy Warszawa Kuba Przygoński

Problemy na budowie metra i cztery lata opóźnienia. Trzaskowski idzie w zaparte: jestem dobrej myśli

Na początku czerwca informowaliśmy o konflikcie między warszawskim ratuszem a wykonawcą budowy odcinka linii metra na Bemowie, oczekującym na podpisanie przez władze stolicy aneksu do umowy. Okazuje się, że to nie koniec problemów związanych z tą inwestycją, albowiem nadal nie pozyskano prywatnej betoniarni - na jej terenie ma powstać stacja techniczna. Termin ukończenia budowy odcinka został już przesunięty o cztery lata, tymczasem Rafał Trzaskowski przekonuje, że "jest dobrej myśli".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa Mazowsze mazowieckie Rafał Trzaskowski inwestycje metro budowa budowa metra

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpocznie się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR". Wydarzenie organizowane przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego ma być symboliczną inauguracją prac nad raportem o stratach wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Rosja II wojna światowa polityka Warszawa ZSRR 17 września 1939 agresja sowiecka HISTORIA