Polskie Radio
Section05
węgiel

Ubóstwo energetyczne w UE. Sprawdziliśmy, jak kraje wspólnoty poradziły sobie z drogimi surowcami

W 2022 r. odsetek obywateli UE deklarujących, że nie są w stanie dostatecznie ogrzać mieszkania, wzrósł z 6,9 proc. na 9,3 proc. Blisko co dziesiąte gospodarstwo w UE wskazywało w 2022 r. na trudności w ogrzewaniu, a 6,9 proc. z przyczyn finansowych zalegało z płaceniem rachunków za media (woda, gaz, ciepło, energia elektryczna) w terminie (wzrost o 0,5 pkt. proc. r/r).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel społeczeństwo GOSPODARKA Unia Europejska energetyka

Węgiel dla gospodarstw domowych. Wiceminister Rabenda: ceny są stabilne, a dostępność duża

- Na rynku węgla dla gospodarstw domowych ceny się stabilizują, a dostępność paliwa jest dość duża - powiedział wiceminister aktywów Karol Rabenda. Jak zaznaczył, dziś nie ma planów powrotu do importu węgla przez państwowe spółki i dystrybucji przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA Karol Rabenda Ministerstwo Aktywów Państwowych

Niemcy planują odejść w energetyce od węgla. Czy skończy się jeszcze większym niedoborem prądu?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ma wydać oświadczenie w sprawie dekarbonizacji elektrowni i stanu rozmów z Komisją Europejską w sprawie zasad pomocy publicznej. Problem jest poważny, gdyż w miksie energetycznym Niemiec nadal jedna trzecia energii wytwarzanej i wprowadzanej do sieci pochodzi z elektrowni węglowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna Niemcy węgiel OZE

Premier Morawiecki: będziemy chronić polskie kopalnie tak długo, jak będziemy u władzy

- Ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy. Liczę, że przez długie lata, a może i dekady, będziemy fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski - powiedział w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne Mateusz Morawiecki społeczeństwo POLSKA

Dlaczego w produkcji supersamochodów wykorzystuje się włókno węglowe?

Jeśli mamy do czynienia z prezentacją nowego modelu jakiegoś supersamochodu, to od razu można zakładać, że producent pochwali się wykonaniem niektórych elementów z włókna węglowego. Czym jest mityczny "karbon" i dlaczego używa się go do produkcji aut z najwyższej półki? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 węgiel tuning bogactwo

Sprawa kopalni Turów. Szydło: sędziowie zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli

"Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził oczywisty fakt, tym bardziej jednak niepokojące, że nie było to wcześniej oczywiste dla niektórych sędziów. Polscy sędziowie, podejmując decyzje, zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli" - napisała na Twitterze europoseł Beata Szydło w reakcji na dzisiejsze postanowienie ws. Turowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów Turów węgiel górnictwo sąd

Skarb Państwa planuje kupić elektrownie węglowe od Tauronu

Państwo chce przejąć elektrownie węglowe należące do kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Tauron. Chodzi o przejęcie spółki Tauron Wytwarzanie, w skład której wchodzą elektrownie m.in. w Jaworznie, Łaziskach, Będzinie oraz spółki zależne, w tym TAURON Serwis i Bioeko Grupa TAURON. Aktywa wytwórcze oparte na węglu mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Tauron Tauron Polska Energia energia elektryczna węgiel prąd

Eksperci: teraz Turowa nie zamkniemy, ale bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości jest wyzwaniem

Tu i teraz likwidacja czy nawet zaprzestanie czasowe wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe ani ze względów technologicznych, ani społecznych, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale trzeba spojrzeć szerzej na efektywność kopalni i inwestować w te, gdzie wydobycie jest opłacalne, też jeżeli chodzi o węgiel kamienny - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Pelc, radca prawny. Mieli natomiast odrębne zdania na temat użyteczności OZE i szans zastępowania nimi węgla, którym dysponujemy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia Turów węgiel OZE bezpieczeństwo energetyczne