Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Starcia z policją w Tibilisi. Rzucali koktajlami Mołotowa

Niespokojnie na ulicach Tbilisi. W stolicy Gruzji policja usiłuje spacyfikować antyrządowe protesty. W ruch poszły armatki wodne, gaz pieprzowy i granaty hukowe. Demonstranci wznieśli barykady. Ludzie protestują przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów o wstąpieniu kraju do UE. W reakcji na masowe protesty Stany Zjednoczone zawiesiły strategiczne partnerstwo z Gruzją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest zamieszki Tbilisi

NASZ WYWIAD W Gruzji "prawie rewolucja". Dyplomata ujawnia plany władz

Rząd Gruzji chce wmówić społeczeństwu, że będzie się przygotowywał do wejścia do UE bez pomocy Brukseli. I niby to nie szkodzi, że wstrzymał negocjacje akcesyjne. To jakiś absurd - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, były dyplomata z Tbilisi, który brał udział w rozmowach na temat podpisanej wcześniej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. - Mamy tu prawie rewolucję - zauważa. Podkreśla, że do Gruzji musi jak najszybciej przybyć misja UE ws. wyborów, a te powinny być powtórzone, bo krajowi grozi paraliż. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja NASZ WYWIAD ŚWIAT Unia Europejska protest

Angliści przebrani za kupców. Chciano zaimponować ambasadorce

Wiele trudu zadały sobie władze jednego z obwodów Turkmenistanu, by zapewnić ambasadorkę USA o wysokim poziomie życia w regionie. Nauczyciele języka angielskiego mieli zostać wysłani na bazar i przebrani za kupców, aby wywrzeć na dyplomatce jak najlepsze wrażenie. Do tego zakazano używania w dniu wizyty starszych aut od tych wyprodukowanych przed 2015 rokiem - informuje Radio Swoboda
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turkmenistan USA język angielski

Polskie Radio 24 Jedzenie, które uzależnia. USA idą na wojnę z otyłością

- Oni mają świadomość, że zdrowo jest jeść warzywa i owoce, ale ponieważ nie mieli tego w domu, nie byli nauczeni, żeby po takie produkty sięgać, to sięgają po takie jedzenie, które zawsze mieli na wyciągnięcie ręki. Sporym problem jest także dostępność nieprzetworzonej żywności. Jeżeli nie ma edukacji, świadomości, to oni zawsze będą iść w stronę tego, do czego są przyzwyczajeni, i co jest też tańsze - mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Wittenbeck, psychodietetyczka mieszkająca w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA zdrowie otyłość Stany Zjednoczone