Polskie Radio
Section05
wyłudzenia

Recydywistka wyłudziła setki tysięcy złotych. Kobieta jest już w rękach policji

Policja zatrzymała 39-letnią kobietę podejrzaną o działanie w grupie oszustów, która ma na koncie wyłudzenie od seniorów w Białymstoku blisko 400 tys. zł. Po postawieniu jej pięciu zarzutów udziału w takich przestępstwach, na trzy miesiące trafiła do aresztu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok służby i bezpieczeństwo społeczeństwo policja oszustwa oszustwo wyłudzenia senior oszczędności przestępczość areszt prokuratura sąd

Prawie 2000 wyłudzeń w ciągu jednego kwartału. Telefon skutecznym narzędziem oszustów

W minionym kwartale oszuści dokonali ponad 1.800 prób wyłudzeń przez telefon na łączną kwotę 598 tys. zł. Złodzieje podszywają się pod znane firmy i wykorzystują zaskoczenie, ludzką naiwność lub nieuwagę. Ofiarą manipulacji może paść każdy - ostrzega Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa biuro informacji kredytowej finanse osobiste telefon wyłudzenia

Bezpieczeństwo danych osobowych. Wiemy, jak o nie dbać, jednak wciąż popełniamy błędy

90 proc. Polaków wie, jak dbać o bezpieczeństwo danych osobowych, ale zaledwie połowa ma świadomość, co zrobić w przypadku ich wyłudzenia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest publikacja w sieci zdjęcia swoich dokumentów - wynika z badania dla serwisu ChronPESEL.pl i KRD.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona danych osobowych dane osobowe wyłudzenia oszustwo dowód osobisty logowanie POLSKA społeczeństwo

Oto najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieci. Jak się przed nimi ochronić?

Czy otrzymałeś kiedyś mail o rzekomym spadku, który czeka na Ciebie gdzieś za granicą? A może jakiś bogaty więzień polityczny obiecał Ci majątek? W obu przypadkach wystarczy tylko, żebyś uiścił drobną kwotę na cele operacyjne. Są to przykłady tzw. "nigeryjskiego przekrętu", oszustwa znanego od stuleci, wcześniej stosowanego listownie, obecnie za pośrednictwem internetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa internet cyberprzestępczość wyłudzenia cyfryzacja bezpieczeństwo danych POLSKA społeczeństwo

Uwaga na maile, wiadomości SMS i "oficjalne" telefony. KRD: oszuści wykorzystują nasze emocje

Oszuści wyłudzający dane osobowe wykorzystują nasze emocje, by się wzbogacić; wysyłają m.in. maile, w których podszywają się pod ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę - ostrzega Krajowy Rejestr Długów. Z badań wynika, że co piąty Polak nie potrafi rozpoznać wiadomości z próbą oszustwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość wyłudzenia ochrona danych osobowych bezpieczeństwo danych

Oszuści nie śpią. Niemal połowa Polaków zetknęła się osobiście z próbą wyłudzenia danych

Ponad 45 proc. Polaków otrzymała w ostatnich sześciu miesiącach podejrzaną wiadomość sms lub e-mail z prośbą o udostępnienie danych osobowych - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Dodano, że 17 proc. badanych deklaruje, że na pewno potrafi rozpoznać e-oszusta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dane osobowe wyłudzenia ochrona danych osobowych oszustwo e-mail sms

Uwaga: oszuści podszywają się pod policjantów. Ich ofiarą padła starsza kobieta

Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze poinformowała, że "ofiarą manipulacji oszustów działających metodą na policjanta padła w Zielonej Górze starsza kobieta, która oddała im 55 tys. zł.". - Od kilku dni do tamtejszej komendy napływa wiele sygnałów o próbach podobnych oszustw - dodała.
Zobacz więcej na temat:  oszustwa oszustwo POLSKA policja społeczeństwo pieniądze wyłudzenia przestępczość