Polskie Radio
Section05
wyspa

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sardynia średniowiecze Łukasz Modelski Cezary Namirski zamek KULTURA Włochy

O tym, jak autor "Robinsona Cruzoe" został szpiegiem. Życie Daniela Defoe

- Podczas ponad siedemdziesięciu lat swojego życia co najmniej trzy razy bankrutował i na nowo się bogacił, pracował jako kupiec i dziennikarz, za rządów torysów był szpiegiem wigów, a za rządu wigów szpiegiem torysów - opowiadała na antenie Polskiego Radia anglistka prof. Wanda Rulewicz. 293 lata temu zmarł wybitny angielski pisarz Daniel Defoe. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe literatura Wielka Brytania

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania pirat piractwo statek podróże

Likwidacja slumsów na francuskiej wyspie Majotta. Policjanci przystąpili do rozbiórek

Na położonej na Oceanie Indyjskim francuskiej wyspie Majotta trwa akcja likwidowania jednego z największych slumsów, zamieszkałego przez imigrantów z pobliskich Komorów. Miesiąc temu Paryż zapowiedział rozpoczęcie masowej operacji zwalczania nielegalnej imigracji na tym terytorium. Wywołało to konflikt między Francją i Komorami, a likwidacji slumsów sprzeciwił się lokalny sąd.
Zobacz więcej na temat:  Francja policja ŚWIAT Europa

Samochód z kierownicą po prawej stronie - co na to polskie prawo?

Kierownica sprowadzanych z Wielkiej Brytanii samochodów zwykle zlokalizowana jest z prawej strony pojazdu. Czy jazda takim autem w Polsce jest jednak legalna?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Anglia Wielka Brytania prawo kodeks drogowy bezpieczeństwo na drodze policja policja polska

Zjawiskowa wioska Deia, słynna Valldemossa... Podróż na Majorkę z Anną Klarą Majewską

Majorka - to miejsce wybrała jako swój drugi dom Anna Klara Majewska, która napisała już kilka powieści o tej wyspie. Niedawno ukazała się pozycja pt. "Majorka. Nie tylko pod palmą" z legendami, historią i obrazem socjologicznym mieszkańców mówiących w trzech językach: katalońskim, hiszpańskim i majorkańskim. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Majorka Hiszpania literatura pisarze i poeci