Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

48. FPFF w Gdyni: "Chłopi", "Święto ognia", "Figurant" i inne konkursowe produkcje

"Chłopi", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór" czy "Figurant" - to niektóre z produkcji, jakie mogą obejrzeć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 września, wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców trzech konkursów. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Henryk Szrubarz festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni FPFF w Gdyni Gdynia

48. FPFF w Gdyni. Kto inwigilował Karola Wojtyłę? Wyjaśnia reżyser filmu "Figurant"

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym prezentowany jest m.in. film "Figurant" o esbeku, który przez 20 lat inwigilował przyszłego papieża. - Uruchomiono cały aparat po to, żeby osaczyć Karola Wojtyłę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Karol Wojtyła Robert Gliński Gdynia Martyna Podolska

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Chłopi" 2023 z szansą na Złote Lwy... i Oscara?

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych premier 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest animacja malarska "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta, wyreżyserowana przez DK Welchman i Hugh Welchmana. Film wzbudził zachwyt publiczności i krytyków. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi Władysław Reymont DK Welchman Ewa Kasprzyk Kamila Urzędowska Oscary

Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki

"W starożytności filozofia polegała nie tylko na formułowaniu poglądów, ale również była sztuką życia" - uważał francuski historyk filozofii Pierre Hadot. W Polsce jego koncepcje spopularyzował wybitny uczony, prof. Juliusz Domański. W jaki sposób filozofowie rozumieli samych siebie, swoją rolę, co oprócz doktryn i poglądów charakteryzowało ich twórców i głosicieli?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia starożytność starożytna Grecja

Górski Karabach. Ekspert: Azerbejdżan czekał na to, by konflikt jeszcze bardziej eskalował

Azerbejdżan prowadził w Górskim Karabachu "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". - Armenia boi się tego, że Azerbejdżan miał na celu włączenie Republiki Armenii w ten konflikt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Musiał, ekspert ds. Kaukazu z portalu "Mówiąc Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski maciej musiał górski karabach Armenia Azerbejdżan

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski 17 września 1939 okupacja sowiecka