Polskie Radio
Section05

zdrowie

60 mln złotych na ratownictwo medyczne. Truskawa: efekt polityki rozwiązywania sporów

- Jeżeli rząd będzie dalej prowadził politykę rozmawiania i rozwiązywania palących problemów, a także stwarzał mechanizm gwarancji realizacji podwyżek, będzie to dobrze o nim świadczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ratownik medyczny płace strajki Ministerstwo Zdrowia rząd Mateusza Morawieckiego

W pełni zaszczepieni bez ograniczeń. Nowe restrykcje w brukselskich barach, restauracjach czy kinach

W Brukseli od przyszłego miesiąca wejście między innymi do barów i restauracji będzie możliwe tylko z tak zwanym bezpiecznym karnetem covidowym. Rząd federalny dał regionom zielone światło dla wprowadzenia takiego rozwiązania. W praktyce oznacza to utrudnienia dla niezaszczepionych, którzy nie są ozdrowieńcami.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela COVID-19 koronawirus pandemia szczepienia Belgia Europa ŚWIAT społeczeństwo

Adam Niedzielski: ustawa o jakości w służbie zdrowia pozwoli mierzyć skuteczność zarządzania

Ustawa o jakości ma być pewnego rodzaju obiektem rozliczeniowym, bo od dawna pokutuje takie stwierdzenie, że do służby zdrowia, czy do systemu opieki zdrowotnej można wkładać nieskończoną ilość pieniędzy - powiedział w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia polityka ustawa Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia

Eksperci: dla przedsiębiorców 5 proc. składki na zdrowie to nadal zbyt dużo

- Nasza ochrona zdrowia bezwzględnie potrzebuje większych pieniędzy. Te muszą pochodzić ze składek samych Polaków - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH, oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. w którego opinii przedsiębiorcy nie mogą ponosić wyższych niż dotychczas kosztów, jakie wywoła jakakolwiek podwyżka składki do NFZ. Zdaniem prof. Mączyńskiej, dalsze dzielenie w tej sprawie Polaków na przedsiębiorców i pracowników najemnych jest niewłaściwe.
Zobacz więcej na temat:  firma POLSKA GOSPODARKA

Dlaczego odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są ważne w walce z cukrzycą?

Cukrzyca jest wszechobecną chorobą cywilizacyjną, która wynika m.in. z nieodpowiedniej diety, np. spożywania słodkich przekąsek czy napojów oraz nieprawidłowego stylu życia, w tym niewystarczającej aktywności fizycznej. Efektem tego jest wystąpienie otyłości wśród dorosłych i dzieci. W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, o swojej drodze do zwalczenia cukrzycy opowiedział Rafał Nejman.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica cukrzyca Joanna Ficińska zdrowie i dieta

Szef KPRM: przymusowe szczepienia przeciw COVID-19 przyniosłyby więcej szkody niż pożytku

- Przymusowe szczepienia przeciwko COVID-19 mogłyby doprowadzić do poważnego zaognienia sytuacji, co w konsekwencji przełożyłoby się negatywnie na cały proces szczepień. To oznacza, że takie działanie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kancelaria premiera Michał Dworczyk szczepienia COVID-19 koronawirus pandemia szczepionka sars-cov-2 Koronawirus w Polsce społeczeństwo