Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Gry planszowe wracają do łask. Skąd się bierze wzrost ich popularności?

Od początku XXI w. stale zwiększała się popularność gier planszowych. W czasie pandemii to zjawisko nabrało jeszcze większego rozpędu, a polski rynek ma w tym swój duży udział. Gry planszowe widoczne są na wielu różnych imprezach kulturalnych, nie tylko tych poświęconych zamkniętej grupie graczy. Wiele wydawnictw także organizuje takie imprezy, na które zapraszane są i dzieci, i dorośli. Co stoi za renesansem planszówek?
Zobacz więcej na temat:  Trójka gry planszowe gry gra Marta Piasecka

Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji

W Światowym Dniu Radia wracamy do jego początków, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Urządzenia umożliwiające odbieranie fal radiowych znacznie się rozwinęły na przestrzeni dekad, choć stojący za nimi zamysł pozostał ten sam. W dzisiejszych czasach fale radiowe możemy odbierać prawie w każdym miejscu na świecie. Co równie ważne, umożliwiające to urządzenie możemy również zbudować samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Trójka radio Guglielmo Marconi NAUKA

"Rules for Being Human" - Damian Kostka o kondycji ludzkiej

- Te utwory same w sobie nie są mocno skomplikowane. To nie jest trudny jazz. Bardziej coś, co może wpaść w ucho - mówił w "Poranku Dwójki" Damian Kostka. W audycji sięgnęliśmy po jego debiut kompozytorski, który nawiązuje do zmagań człowieka z realizacją nowych celów i oporem wewnętrznym, jaki odczuwa, wkraczając na nieznane dotąd terytorium. Płyta ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  płyta kompozytor kompozycja Jazz Paweł Siwek Dwójka

"Orły" świętują 25-lecie. Jabłoński: "Chciałem, żeby głosowanie było sprawiedliwe"

Kilka dni temu poznaliśmy listę filmów i nazwisk twórców, nominowanych do Polskich Nagród Filmowych "Orły". To jubileuszowa, 25. edycja, a pomysłodawcą jest Dariusz Jabłoński, obecny prezydent Polskiej Akademii Filmowej. - Tworząc głosowanie na "Orły" chciałem, żeby to było głosowanie sprawiedliwe - deklaruje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły Joanna Sławińska KULTURA film polski

Kultura wiejska. Jak zachować ją od zapomnienia?

– Kultura i tradycja wsi polskiej umiera każdego dnia wraz z najstarszymi członkami, który pamiętają przekaz – opowiada Edmund Kajetan Kuryluk, rekonstruktor muzyki tradycyjnej, którego działalność skupia się w Lublinie i jego okolicach. Jak przyznaje większość przekazu o dawnych tradycjach czy kulturze wciąż jest ustna, choć na szczęście nie jest to już jedyna forma przekazu. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka TEATR KULTURA

"Prawdziwa miłość angażuje całego człowieka". Kiedy jest najbardziej trwała?

Dziś w dobie wojny miłość jest czymś, co może ratować istotę człowieczeństwa. To właśnie na miłości zbudowano podstawy świata. - Miłość jest źródłem naszych najgłębszych i najpiękniejszych przeżyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, filozof i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy jednocześnie może sprawiać cierpienie?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg miłość Andrzej Kobyliński

Antonina Wilkońska. Kim była siostra Ignacego Jana Paderewskiego?

On był jednym z ojców niepodległości i genialnym pianistą, ona natomiast żyła cały czas w jego cieniu. - Pierwsze lekcje muzyki rodzeństwo odbywało razem. Tak samo razem grali pierwsze koncerty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Lis, autorka książki "Siostra wirtuoza". Jak wyglądały relacje rodzeństwa: Ignacego Jana Paderewskiego i Antoniny Wilkońskiej?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha Ignacy Jan Paderewski