Polskie Radio
Section05

Aleksander Łukaszenka

Płomecka: pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego

W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE w Strasburgu. Polskę reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw Wspólnoty omówili na nim m.in. temat migrantów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Jak przekazała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, obecnie w UE trwa dyskusja na temat sankcji dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, a podczas szczytu pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska polityka granica Białoruś migracja imigranci w Europie imigracja Beata Płomecka Michał Strzałkowski reżim sankcje Unii Europejskiej sankcje Mateusz Morawiecki premier

"Fizyczna zapora na granicy z Białorusią jest konieczna". Prezydent o presji migracyjnej

W wywiadzie dla telewizji TVP Wilno Andrzej Duda podkreślił, że obowiązkiem Polski, Litwy i Łotwy jest strzeżenie unijnej granicy "w sensie fizycznym". - Jeżeli trzeba tę fizyczną barierę tworzyć, to nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że taka jest konieczność - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Andrzej Duda prezydent relacje polsko-litewskie granica migracja kryzys migracyjny Unia Europejska

Major Mariusz Kordowski: reżim Łukaszenki rozczarowany jest swoimi nieskutecznymi działaniami na granicy

- To, że Białoruś posuwa się do takich kroków, wskazuje jednoznacznie, że po tamtej stronie jest determinacja i pewne rozczarowanie, że proceder nie jest tak skuteczny, jak było to planowane na samym początku. Widać, że rośnie ich nerwowość - mówił w Polskim Radiu 24 mjr Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS granica Białoruś kryzys migracyjny stan nadzwyczajny opozycja Unia Europejska

Tomasz Sakiewicz: polska opozycja swoimi działaniami wpisuje się w plan Putina

- Polska opozycja doskonale się w ten plan wpisuje, niezależnie od tego, czy ktoś wprost dogadywał się z Putinem, czy robi to dlatego, że zgaduje jego intencje, nie mając z nim kontaktu, czy robi to z głupoty - co jest najczęstszą przyczyną takich działań - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS granica Białoruś kryzys migracyjny stan nadzwyczajny opozycja Unia Europejska

"Rzecz zasadna ze względu na niezmienne cele Łukaszenki". Prof. Kik o uszczelnieniu granicy z Białorusią

- Niezależnie od tego, że jestem głęboko wstrząśnięty tym, co dzieje się na granicy i nie zgadzam się z takim postępowaniem, to racjonalnie rzecz ujmując, widzę potrzebę stworzenia czegoś, co być może doprowadzi z czasem do zniechęcenia tego potoku migrantów kierowanych przez służby Łukaszenki na polską granicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.        
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS granica Białoruś kryzys migracyjny stan nadzwyczajny opozycja Unia Europejska

Rzońca o dofinansowaniu systemu ochrony granicy z Białorusią: Unia nie będzie szczędziła środków

- Szanse są i Unia Europejska nie będzie szczędzić środków. Tym bardziej, że jak słyszymy w Brukseli - postawa polskiego rządu jest dobrze widziana w tym aspekcie - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.  
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 PiS granica Białoruś kryzys migracyjny stan nadzwyczajny opozycja Unia Europejska Magdalena Złotnicka

"Łukaszenka cynicznie wykorzystuje dzieci". Polska przedstawiła najnowsze informacje w UE o sytuacji na granicy

Ambasador Polski przy Unii podczas spotkania w Brukseli z przedstawicielami państw członkowskich powiedział, że białoruski reżim w sposób cyniczny i świadomy wykorzystuje dzieci w kryzysie migracyjnym. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Andrzej Sadoś przedstawił najnowsze informacje o sytuacji na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa migracja

"Bruksela i Waszyngton biernie się przyglądały". Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Białorusi

- Sankcje, żeby były skuteczne, musiałyby być bardziej dotkliwe i wymierzone zarówno w Mińsk, jak i w Moskwę. A niestety reakcja Zachodu na to, co działo się na Białorusi rok temu, była absolutnie spóźniona - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, publicysta i autor książek o Europie Środkowo-Wschodniej, Tomasz Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski ŚWIAT Europa Białoruś represje

"Oddaje obecną sytuację". Prof. Grochmalski o zawieszeniu umowy o readmisji z UE przez Białoruś

- Łukaszenka podpisał to porozumienie po długich negocjacjach w styczniu 2020 r. Zapis ten długo nie funkcjonował, a w zasadzie oddaje obecną sytuację po stronie białoruskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Unia Europejska migracja kryzys migracyjny wojna hybrydowa Białoruś imigranci w Europie

Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji

Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a Unią Europejską o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Unia Europejska imigranci w Europie migracja imigracja obcokrajowcy umowa ŚWIAT