Polskie Radio
Section05
Elżbieta Mączyńska

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta praca rynek pracy zatrudnienie Elżbieta Mączyńska Sylwia Zadrożna

Nowe propozycje w sprawie zakazu handlu w niedziele

Solidarność zaprezentowała propozycje zmian do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Najważniejsze zmiany to wyłączenia dla nowych branż oraz złagodzenie sankcji za złamanie przepisów. O sprawie mówili w Pulsie Gospodarki prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Ignacy Morawski (ekonomista, założyciel portalu spotdata.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel w niedzielę e-handel Solidarność Elżbieta Mączyńska Sylwia Zadrożna Ignacy Morawski

Moody's i Fitch oceniają wiarygodność polskiej gospodarki

Agencje ratingowe mają wydać swoją opinię o polskiej wiarygodności kredytowej w piątkowy wieczór. – Są podstawy ku temu, by ocena nie uległa pogorszeniu. Bank Światowy ocenia, że wzrost gospodarczy przekroczy w Polsce 3 proc. – wiele krajów marzy o taki wyniku – mówiła o ratingu Polski w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  emerytura rating Elżbieta Mączyńska fitch

Koniec z lichwą? Rząd pracuje nad ustawą

Obowiązujące przepisy przewidują, że pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą przekroczyć kwoty 25 procent wartości zobowiązania i 30 procent za każdy rok trwania umowy. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem kosztów pożyczek, zwanych "chwilówkami". W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Monika Kurtek z Banku Pocztowego, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Michałek z Business Centre Club.
Zobacz więcej na temat:  pożyczka parabanki banki Justyna Golonko Elżbieta Mączyńska

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupują Pekao

Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju kupują od włoskiego UniCredit 32,8 procent akcji Pekao SA za 10,6 mld złotych. Sprawę w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 komentowali prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej, Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG, a także Grzegorz Błachnio z agencji ubezpieczeniowej Euler Hermes.
Zobacz więcej na temat:  Pekao PZU Elżbieta Mączyńska banki Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Zmiany w systemie emerytalnym. Opinie ekspertów

Trwają uzgodnienia międzyresortowe w sprawie rozesłanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacji zmian w systemie emerytalnym. Mają się do nich ustosunkować także członkowie Rady Dialogu Społecznego. Na razie partnerzy społeczni mają wiele wątpliwości dotyczących chociażby kwestii łączenia emerytury z pracą. Jest mowa o tym, że nie będzie ono możliwe, a emerytura nie zostanie przeliczona. O sprawie rozmawiali w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Cezary Mech (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne).
Zobacz więcej na temat:  wiek emerytalny w Polsce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Rada Dialogu Społecznego Elżbieta Mączyńska pkb

Wirus ASF zagrożeniem dla polskich rolników

Afrykański Pomór Świn do tej pory dotyczył głównie dzików, ale okazało się, że coraz więcej gospodarstw rolnych ma zarażone tym wirusem świnie. Nie ma gwarancji, że wirus nie pojawi się w zachodnich województwach Polski gdzie znajduje się największa hodowla w kraju. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE), były wiceminister finansów Cezary Mech i Aleksander Łaszek (FOR).
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń Elżbieta Mączyńska GOSPODARKA rolnictwo świnie

Czy Polska powinna się znaleźć w unijnej strefie euro?

- Pamiętajmy, że euro jest zależne od funta brytyjskiego, a nie wiemy jak on będzie się zachowywał w najbliższej przyszłości. Tym bardziej myślenie o wejściu w stały kurs walutowy byłoby dzisiaj bardzo ryzykowne dla Polski - uważa ekonomista Paweł Satalecki. Jakie są argumenty zwolenników wprowadzenia euro?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Mączyńska Euranet Plus Kuba Strzyczkowski pieniądze Sławomir Neumann strefa euro Trójka Unia Europejska