Polskie Radio
Section05
Europa

Unijny fundusz ds. pomocy uchodźcom. Müller wskazuje "dobry czas" na decyzję Brukseli w tej sprawie

Polski rząd oczekuje, że planowany na koniec maja szczyt unijnych przywódców zaowocuje kierunkowymi decyzjami w sprawie funduszu dla krajów przyjmujących uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Warszawa chce, by na ten cel Komisja Europejska ustanowiła nowy, osobny mechanizm finansowy, a nie jedynie przesuwała środki w ramach obecnego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Unia Europejska Piotr Müller ŚWIAT Europa wojna 2022

Prof. Hieronim Grala: polityka historyczna Rosji zmieniła się wraz z nadejściem rządów Putina

- Punktem zwrotnym było przejęcie rządów przez Władimira Putina i jednak zmiana sposobu rządzenia państwem, zmiana kierunku rozwoju społecznego, a wraz z nim zmiana polityki historycznej (...) Z czasem ta zmiana musiała doprowadzić do zrodzenia się już pełnowartościowych i soczystych owoców - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala (historyk, politolog). Gościem audycji był również dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja zbrodnia katyńska Katyń Władimir Putin

Prof. Lewicki: ta wojna ma inne znaczenie niż to, które jej przypisujemy

 - Nie ma dla USA lepszej i tańszej metody praktycznego zlikwidowania potencjału Rosji niż przedłużający się konflikt. Wraz z każdą stratą Rosja staje się słabsza i nie będzie miała możliwości, żeby ten potencjał odbudować - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina USA ŚWIAT Europa

"Rosja wykorzystuje ją jako broń". Ukraińskie parlamentarzystki o potrzebie sankcji w sektorze kultury

- Rosja wykorzystuje kulturę jako swego rodzaju broń - mówiły w Parlamencie Europejskim ukraińskie deputowane apelując o sankcje w tym sektorze. Przedstawicielki Rady Najwyższej Ukrainy wzięły udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Europarlamentu w Brukseli. Głównym tematem były kolejne restrykcje uderzające w Rosję za jej napaść na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej dyplomacja ŚWIAT Europa KULTURA

Rosyjska ofensywa w Mariupolu. Ekspert: Kreml za wszelką cenę chce złamać opór obrońców miasta

- Mariupol ma ważny z punktu widzenia całości operacji, ale przede wszystkim chodzi o to, by Rosjanie uzyskali cały ten pas (...) pomiędzy Krymem a tzw. Republiką Doniecką. Jest to również pewnego rodzaju zachowanie twarzy. Po zajęciu miasta będą mogli te siły, które będą jeszcze w stanie przeformować (...), wykorzystać do uderzenia na północy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marek (Fundacja Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Mariupol Antoni Opaliński

Olbrzymie straty rosyjskiej armii. Siewiereniuk-Maciorowska: Ukraińcy "przetrzepali ją" z dowódców

- Odbudowa zdolności zbrojnej żołnierzy rosyjskich potrwa naprawdę bardzo długo. Trzeba zwrócić uwagę, że Ukraińcy potrafili jednak bardzo skutecznie "przetrzepać" armię rosyjską z dowódców. Kilku generałów, dowódców różnych sił zostało po prostu "wybitych" na froncie walki - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Gazeta Współczesna"). Gościem "Debaty dnia" był również Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Europa ŚWIAT

Rosjanie szukają rekrutów poza granicami kraju. Były dowódca wojskowy: znamy to z historii

- To jest akt desperacji, który ma już dość długie tradycje (...). Być może to element zastraszenia strony przeciwnej. (...) Rosjanie chwytają się, czego tylko mogą. Ściągają nawet awanturników, bandytów z całego świata do prowadzenia działalności zbrodniczej na terenie niepodległej Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski (były wojskowy, weteran wojny w Iraku, dziennikarz). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina serwis wschodni ŚWIAT Europa

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Jerzy Buzek środowisko ETS Europa

Jan Parys: Polska pierwszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w UE

- Bez krajów flanki wschodniej NATO, jak Polska czy Rumunia, nie da się obronić Europy, przeciwstawić rosyjskiej agresji. Wszelkie próby zdeprecjonowania państw Europy Wschodniej, traktowania ich jako Europy gorszej, biedniejszej, mniej ważnej, przekonanie, że to peryferia, które mają tylko słuchać i nie mają nic do powiedzenia, okazały się fałszywe - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel Jan Parys USA NATO