Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju

- Wpływ wojny w Afganistanie na gospodarkę światową był ograniczony i zapewne taki pozostanie. W pewnym stopniu może odbić się na sytuacji społecznej i gospodarczej migracja z tego kraju, przede wszystkim w państwach ościennych, ale też w krajach odległych od Afganistanu, choćby w UE - uważa Jan Strzelecki, analityk PIE.
Zobacz więcej na temat:  eksport Afganistan rozwój kryzys migracja

KNF ostrzega przed zagranicznymi, wirtualnymi bankami. Mogą być "pralniami pieniędzy" lub sposobem na wyłudzanie tożsamości klientów

- W przypadku banków wirtualnych istotny jest ich status na polskim rynku. Część takich podmiotów działa na nim w ramach unijnej swobody świadczenia usług. Komisja Nadzoru Finansowego nie nadzoruje ich - przekazał dyrektor departamentu komunikacji UKNF Jacek Barszczewski.
Zobacz więcej na temat:  KNF banki internetowy bank oszustwa inwestycje zagraniczne cyberprzestępczość cyfryzacja biznesu pranie pieniędzy hakerzy

ANALIZA ''Istotny partner biznesowy''. Polska coraz więcej handluje z Ukrainą

W gronie najbardziej perspektywicznych produktów eksportowanych z Polski na Ukrainę znajdują się maszyny i urządzenia do produkcji, produkty rolno-spożywcze, kosmetyki, artykuły drogeryjno-higieniczne oraz środki czystości. Polscy inwestorzy mają także szansę zaangażować się w budowę ukraińskiej infrastruktury drogowej i kolejowej. Czynnikiem dodatkowo wzmacniającym pozycję polskich produktów na rynku ukraińskim jest duża skala emigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina handel eksport ŚWIAT Europa

Eksperci: polscy przedsiębiorcy radzą sobie świetnie, choć niepokojąco rosną koszty ich działalności

Dane dotyczące sektora przedsiębiorstw pokazują, że nasze firmy radzą sobie świetnie, choć zatrudniają tylko nieco ponad 6 mln osób. Pozostałe 10 mln to pracownicy małych firm, też usługowych oraz budżetówki. Tam sytuacja nie jest już tak dobra. Dlatego niepokoją stale rosnące koszty działalności i wciąż występujące zagrożenie obostrzeniami covidowymi - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych i Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Zobacz więcej na temat:  msp pracodawcy pracownicy zatrudnienie pandemia

ANALIZA Wirtualne ubrania krzykiem mody. Dynamicznie rosnący rynek pozwala zarobić

Ludzi obchodzi, co noszą ich awatary. Kiedy wirtualny świat Decentraland powiedział w czerwcu, że użytkownicy mogą tworzyć i sprzedawać swoje własne ubrania dla awatarów, które będą nosić na stronie, Hiroto Kai nie spał całą noc, projektując ubrania inspirowane Japonią. Sprzedając kimona za około 140 dolarów każde, powiedział, że zarobił 15 000-20 000 dolarów w ciągu zaledwie trzech tygodni.
Zobacz więcej na temat:  moda waluty wirtualna rzeczywistość kryptowaluty ŚWIAT